Kayseri, Samsun ve Eskişehir Büyükşehir Belediyeleri örneğinde yerel idarelerde dijitalleşme ve idarecilerin 'Dijital kamu yönetimi' anlayışına yaklaşımları üzerine bir araştırma
A study on digitalization in local administrations and administrators' approaches to the concept of 'Digital public administration' in the case of Kayseri, Samsun And Eskişehir Metropolitan Municipalities
  1. Tez No: 932125
  2. Yazar: GAMZE TOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF GAZİOĞLU TERZİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bu tez, yerel yönetimlerde dijitalleşme süreçlerini ve yerel idarecilerin dijital kamu yönetimi anlayışına yönelik yaklaşımlarının dijital dönüşüm üzerindeki belirleyici etkilerini, Kayseri, Samsun ve Eskişehir Büyükşehir Belediyeleri örnekleri üzerinden incelemektedir. Çalışmanın amacı, dijitalleşme uygulamalarının kamu yönetimi pratikleri ve hizmet kalitesine etkilerini analiz etmek ve idarecilerin algı ve tutumlarının dijital dönüşümdeki kritik rolünü değerlendirmektir. Tezde nitel veri toplama yöntemlerinden derinlemesine mülakat yöntemi kullanılmış; belediyelerin dijitalleşme uygulamaları web siteleri üzerinden incelenmiş ve idarecilerle yapılan görüşmeler içerik analiziyle değerlendirilmiştir. Bulgular, dijitalleşmenin hizmet sunumunda hız ve verimliliği artırdığını, ancak idarecilerin farkındalık ve stratejik yaklaşımlarının bu dönüşümün başarısında kilit rol oynadığını göstermektedir. Çalışma, dijitalleşmenin yerel yönetimlerde uygulanabilirliğini ve idarecilerin tutum ve yaklaşımlarının dijital dönüşümün başarısında belirleyici bir faktör olduğunu, idarecilerin dijital dönüşümdeki etkisi üzerine yeni bir perspektif sunarak hem akademik literatüre katkı sağlamakta hem de yerel yönetimlerin hizmet stratejileri geliştirmelerine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the processes of digitalization in local governments and the determining influence of local administrators' approaches to digital public administration on digital transformation, focusing on the cases of Kayseri, Samsun, and Eskişehir Metropolitan Municipalities. The study aims to analyze the impact of digitalization practices on public administration practices and service quality while evaluating the critical role of administrators' perceptions and attitudes in digital transformation. In the thesis, in-depth interview method, one of the qualitative data collection methods, was used; The digitalization practices of the municipalities were examined through their websites and the interviews with the managers were evaluated by content analysis. The findings indicate that digitalization enhances the speed and efficiency of service delivery; however, the awareness and strategic approaches of administrators play a pivotal role in the success of this transformation. By offering a novel perspective on the role of administrators in digital transformation, the study contributes to the academic literature and provides valuable insights for the development of service strategies in local governments, emphasizing the feasibility of digitalization and the decisive influence of administrators' attitudes and approaches on the success of digital transformation.