Çok taraflı tahkim
Multi-party arbitration
- Tez No: 932158
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ELİF ULUSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Gerek yerel gerekse uluslararası projelerde tahkim, devlet mahkemelerine kıyasla daha hızlı olması, uyuşmazlığı çözecek olan hakemlerin tarafların katılımıyla seçilebilmesi, tanıma ve tenfiz şartları bakımından yeknesaklık neticesinde uluslararası icra edilebilirliğin kolaylaşması ve öngörülebilirliği nedenleriyle sıklıkla tercih edilmektedir. Bütün paydaşların taraf olmadığı birden fazla sözleşme ile tasarlanan ticari işlerde tahkimin sıklıkla başvurulan bir uyuşmazlık çözüm yöntemi olduğu gözlenmektedir. Fakat ikiden fazla paydaş içeren sözleşme modellerinden doğan uyuşmazlıkların tahkim yoluyla çözülmesinde, ikiden fazla tarafın yer alması söz konusu olduğunda birtakım sorunlar meydana gelebilmektedir. Bu çalışmada, ilk olarak, çok taraflı tahkim kavramıyla çok taraflı tahkime neden ihtiyaç duyulduğu ve bu ihtiyacın hangi usuli kurumlar işletilerek nasıl karşılanabileceği açıklanacaktır. Tahkimin sözleşmesel niteliği gereği çok taraflı tahkimde, tarafların tahkim iradesi ve taraflar arasında geçerli bir tahkim anlaşması bulunup bulunmadığı hususu, çok taraflı tahkimde irdelenmesi gereken en önemli hususlardandır. Çalışmanın ikinci bölümünde, çok taraflı tahkimde tarafların tahkim iradesi incelenmiştir. Tahkim yargılamasına tarafların katılımı ve olağan bir tahkim yargılamasında yalnızca iki taraf bulunması nedeniyle, tahkimin çok taraflı bir şekilde icra edilmesi halinde tahkim yargılaması sırasında birtakım usuli sorunlar da gündeme gelebilmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, çok taraflı tahkimin sebebiyet verebileceği usuli sorunlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In both local and international projects, arbitration is frequently preferred due to its faster speed, the ability to select the arbitrators who will resolve the dispute with the participation of the parties, the ease of international enforceability and its predictability, as a result of uniformity in terms of recognition and enforcement, compared to state courts. It is also observed that arbitration is a frequently used dispute resolution method in commercial transactions designed with more than one contract where not all participants are parties. However, arbitration of disputes arising from contractual models that involve more than two participants may also pose certain problems when more than two parties are involved in the resolution of the dispute as well. In this study, firstly, the concept of multi-party arbitration, why there is a need for multi-party arbitration and how this need can be met by using which procedural institutions is explained. Due to the contractual nature of arbitration, the parties' intention to arbitrate and the existence of a valid arbitration agreement between the parties are among the most important issues to be examined in multilateral arbitration. In the second part of the study, the parties' will to arbitrate in multi-party arbitration is analyzed. Due to the participation of the parties in the arbitral proceedings and the fact that there are only two parties in an ordinary arbitration proceeding, a number of procedural problems may arise during the arbitration proceedings if the arbitration is conducted in a multi-party manner. The third part of the study analyzes the procedural problems that may arise from multi-party arbitration.