Tüketicilerin markaların sürdürülebilirlik faaliyetlerine yönelik tutumları
Consumer attitudes towards brands' sustainability activities
- Tez No: 932157
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜPHAN NASIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmanın amacı, sürdürülebilirlik odaklı kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) faaliyetlerinin tüketiciler açısından kurumsal güvenilirlik, marka imajı, KSS algısı, algılanan motivasyonlar ve tüketici şüpheciliği üzerinde farklılık yaratıp yaratmadığını incelemektir. Bu bağlamda, KSS türü (sosyal veya çevresel sürdürülebilirlik odaklı) ve markanın faaliyet gösterdiği sektörün rolü, senaryo temelli deneysel bir tasarım çerçevesinde analiz edilmiştir. Araştırma amacı doğrultusunda senaryo tekniğine dayanan deneysel tasarım hazırlanmış ve perakende ile akaryakıt sektörlerindeki iki farklı marka araştırma kapsamında incelenmiştir. Deneysel tasarım kapsamında beş anket formu oluşturulmuş ve toplam 584 geçerli veri toplanmıştır. Veriler, SPSS programı aracılığıyla analiz edilerek ANOVA testleri ile istatistiksel farklılıklar incelenmiştir. Bulgular, perakende sektöründe sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik odaklı KSS uygulamalarının kurumsal güvenilirlik, marka imajı ve KSS algısı üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmadığını göstermektedir. Akaryakıt sektöründe ise sosyal sürdürülebilirlik odaklı KSS uygulamalarının KSS algısını artırdığı tespit edilmiştir (p = 0.049). Araştırmanın önemli bulgularından biri marka algısının kökleşmiş olması nedeniyle KSS faaliyetlerinin algısal etkisinin sınırlı kalmasıdır. Sonuç olarak bu araştırma literatürdeki uzun vadeli ve çok kanallı bir iletişim stratejisinin KSS projelerinin algısal etkisini artırmada kritik bir rol oynayabileceğini ortaya koyan çalışmaları teyit eder niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether sustainability-oriented corporate social responsibility (CSR) activities create differences in consumers' perceptions of corporate credibility, brand image, CSR perception, perceived motivations, and consumer skepticism. In this context, the type of CSR (social or environmental sustainability-oriented) and the role of the sector in which the brand operates were analyzed within the framework of a scenario-based experimental design. In line with the research objective, an experimental design based on the scenario technique was developed, and two different brands from the retail and fuel sectors were examined. As part of the experimental design, five survey forms were created, and a total of 584 valid responses were collected. The data were analyzed using SPSS, and statistical differences were examined through ANOVA tests. The findings indicate that social and environmental sustainability-oriented CSR practices in the retail sector do not create a significant difference in corporate credibility, brand image, or CSR perception. However, in the fuel sector, it was determined that social sustainability-oriented CSR practices increased CSR perception (p = 0.049). One of the key findings of the study is that the perceptual impact of CSR activities remains limited due to the deeply embedded nature of brand perception. In conclusion, this research confirms existing studies in the literature that emphasize the critical role of a long-term and multi-channel communication strategy in enhancing the perceptual impact of CSR initiatives.