Uluslararası yatırım tahkiminde yatırımın hukuka aykırılığı
The illegality of investment in international investment arbitration
- Tez No: 592989
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada, ev sahibi devlet hukuku ve uluslararası hukuk çerçevesinde yabancı yatırımın hukuka aykırılığı incelenmiştir. Bu bağlamda, pek çok yatırım anlaşmasında bulunan ev sahibi devlet hukukuna uygunluk şartı değerlendirilmiştir. Hukuka uygunluk şartının kapsam ve uygulaması bakımından içtihat ve doktrinde farklı görüşlerin benimsendiği görülmektedir. Hukuka uygunluk şartının kapsamı bakımından; genel olarak, temel ilkeler bakımından sınırlama, amaç bakımından sınırlama ve konu bakımından sınırlama olmak üzere üç görüş bulunduğu söylenebilir. Hukuka uygunluk şartının uygulaması bakımından ise; yine farklı görüşler mevcut olmakla birlikte hakem kurullarının, yatırımın başlangıcındaki hukuka aykırılıklar bakımından çoğunlukla yargılama yetkisi bulunmadığına karar verdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Hukuka uygunluk şartının bulunmadığı hallerde ise; uluslararası hukuk bağlamında, genel hukuk ilkeleri ve uluslararası kamu düzenine aykırılık teşkil eden hukuka aykırı davranışların, kabul edilebilirlik incelemesinde veya esas aşamasında yatırımcının iddialarının reddine sebebiyet verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the illegality of foreign investment within the scope of host state law and international law. In this context,“in accordance with host state law”clause contained in many investment treaties was analyzed as part of the breach of the host state law. There are different approaches have been adopted by arbitral tribunals and scholars toward“in accordance with host state law”clause's scope and application. About the scope of the clause, in general, there are three different approaches as the fundamental principles limitation, the object and purpose limitation and the subject-matter limitation. Regarding the application of the clause, arbitral tribunals tend to dismiss cases for lack of jurisdiction as a consequence of initial illegality. In cases where there is no“in accordance with host state law”clause in related investment treaty, the legality of the investment has been considered under international law by arbitral tribunals. In such circumstances, arbitral tribunals deal with the alleged illegality in the admissibility or merits phase of the case and dismiss investor's claims due to the contradiction to international public order or general principles of law.