Döngüsel ekonomiye geçişte ABD ekonomisi ve AB kıyası
Comparison of the US economy and the EU in transition to circular economy
- Tez No: 932175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Sanayi Devrimi'nden bu yana, önde gelen ekonomik model, doğal bir kaynağı alıp, ondan bir ürün yapmak veya yakıt olarak yakmak ve ardından kalanı çöplüğe veya doğaya atmaya atık olarak göndermek üzerine kurulmuştur. Bu durum, insanlık tarihindeki benzer dönemlerle karşılaştırıldığında, ekosistemlerde hızlı ve büyük ölçüde geri döndürülemez bir kayba yol açmıştır. Döngüsel ekonomiye geçiş, mevcut doğrusal sistemimizi yeni bir döngüsel sistemle değiştirdikçe, döngüsel ekonomi kavramı sürdürülebilirlik, çevresel zararlar ve ekonomik zorluklar alanlarında giderek daha önemli bir terim haline gelmiştir. Kaynakların etkin kullanımı, atıkların en aza indirilmesi ve sürdürülebilir ekonomik büyümenin sağlanması için devletler, ulusal ve uluslararası örgütler çeşitli stratejiler ve politikalar geliştirmektedir. Döngüsel ekonomiye geçiş hem Amerika Birleşik Devletleri hem de Avrupa Birliği için çeşitli zorluklar ve avantajlar sunmaktadır. Her ikisi de sürdürülebilir kalkınmanın ve kaynak tüketiminin azaltılmasının önemini kabul etmekle birlikte, döngüsel ekonomi uygulamalarına yaklaşımları, ekonomik yapılar, düzenleyici ortamlar ve sürdürülebilirliğe yönelik kültürel tutumlar nedeniyle farklılık göstermektedir. Bu tez, iki bölge arasındaki farklı yaklaşımların etkilerini değerlendirmek ve döngüsel ekonomiye geçiş sürecinde karşılaşılan zorlukları ve avantajları belirlemek amacıyla önemli bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the Industrial Revolution, the leading economic model has been based on taking a natural resource, making a product from it or burning it as fuel, and then sending the remainder to a landfill or nature as waste. This has resulted in a substantial and largely irreversible loss in the ecosystems more rapidly and extensively than in any comparable period in human history. As the transition to a circular economy replaces our current linear system with a new circular system, concept of the Circular Economy has become an increasingly important term in the fields of sustainability, environmental damage and economic challenges. To ensure the efficient use of resources, minimize waste, and achieve sustainable economic growth, governments, national and international organizations are developing various strategies and policies. The transition to a circular economy presents both the United States and the European Union with diverse challenges and advantages. While both recognize the importance of sustainable development and reducing resource consumption, their approaches to circular economy implementation differ due to varying economic structures, regulatory environments, and cultural attitudes toward sustainability. This thesis presents significant findings to evaluate the effects of different approaches between the two regions and to identify the challenges and advantages encountered in the transition to a circular economy.