İklim değişikliği ile mücadelede bankacılık sektörünün önemi
Importance of banking sector for fighting against climate change
- Tez No: 932176
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ÖZGÜR BAKLACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, iklim değişikliği ile mücadelede bankacılık sektörünün önemini incelemektedir. Bu kapsamda, öncelikle çalışmanın metodolojisine ve tez konusu ile ilgili literatürün eleştirisine yer verilecektir. Literatür eleştirisinde çalışmanın diğer çalışmalardan farkı gösterilecektir. Sonrasında iklim değişikliği ile bankacılık sektörü arasındaki ilişki ele alınacaktır. Ayrıca bu ilişkiye yön veren Avrupa Yeşil Mutabakatının (AYM) kapsamı ve temel odak noktaları da açıklanacaktır. Yanı sıra Avrupa'da faaliyet gösteren örnek olarak seçilen bankaların iklim değişikliği politikalarına yer verilecektir. Sonrasında ise iklim değişikliği ile bankacılık sektörü arasındaki ilişkinin Türkiye örneği üzerindeki boyutu AYM ekseninde değerlendirilecektir. Bu bölümde, AYM'ye uyum kapsamında Türkiye tarafından izlenilmeye başlayan politikaların sonucu oluşturulan yeni düzenlemelerin bankacılık sektörü için ifade ettiği anlam bankacılık sektörüne yüklenilen rol üzerinden okunacaktır. Bu kapsamda, Türkiye'de faaliyet gösteren örnek olarak seçilen bankaların iklim değişikliği politikaları incelenecektir. Akabinde iklim değişikliği ile mücadelede yeşil finansmanın önemi açıklanmaya çalışılacaktır. Bu doğrultuda, öncelikle yeşil finansman kavramının tanımı yapılarak Türkiye'de faaliyet gösteren örnek olarak seçilen bankaların yeşil finansman ürünleri incelenecektir. Yapılan incelemeler neticesinde, bankacılık sektörünün iklim değişikliği ile mücadele için gereken dönüşüm sürecinin başarıyla tamamlanabilmesi için gereken fon ihtiyacını geliştirdiği yeşil finansman ürünleriyle nasıl karşıladığı gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
This study examines importance of banking sector for fighting against climate change. In this context, Firstly methodology of this study and literature view of thesis subject will be explained. Diffrence of this study from other studies will be showed in literature view. After relation between climate change and banking sector will be tackled in this study. Besides, scope and basic focuses of European Green Deal which direct this relation will be explained. Climate change policies of banks also which are selected as example and operates in Europe will be illustrated. After, Dimension of relation between climate change and banking sector on Turkey will be assessed on the axis of European Green Deal. As a result of policies of Turkey for integration of European Green Deal, new regulations were made up and charged banks with duty. That is why, the meaning of the new regulations will be tackled on this mentioned duty in this section. In this context, climate change policies of banks also which are selected as example and operates in Turkey will be illustrated. After, the importance of green finance for fighting against climate change will be tried to explain. In this respect, green finance products of banks also which are selected as example and operates in Turkey will be examined after by firstly describing green finance. As a result of examination, how the banking sector meets the need of fund for fighing for climate change in order to complete process of transformation successfully by developing green finance products will be showed.