Grupla manevi danışmanlık ve rehberlik programının çalışan kadınların manevi ve psikolojik iyi oluş düzeylerine etkisinin incelenmesi
Group spiritual counseling and guidance program an examination of its effects on the spiritual and psychological well-being of working women
- Tez No: 932174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜŞAN GÖCEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu araştırma, çalışan kadınlara yönelik manevi danışmanlık ve rehberlik programının psikolojik ve manevi iyi oluşa etkisini ölçmeyi amaçlamaktadır. Nicel yöntemin tercih edildiği araştırmada yaş aralığı 24-47, yaş ortalaması 31,88 olan 18 çalışan kadın katılımcıyı içeren yarı deneysel desen kullanılarak ön test-son test yöntemi uygulanmıştır. Katılımcılara, manevi danışmanlık ve rehberlik programına katılmadan önce ve sonra Maneviyat Ölçeği ile Psikolojik İyi Oluş Ölçeği uygulanmıştır. Manevi danışmanlık ve rehberlik programı her biri doksan dakika olmak üzere on oturum şeklinde düzenlenmiştir. Oturumlarda; niyet, salih amel, anlam, maneviyat, sorumluluk, hedef, değer, umut, sabır, şükür, denge, merhamet, affetme, tevekkül, teslimiyet, tövbe ve dua kavramları ele alınmıştır. Program, katılımcıların manevi ihtiyaçları dikkate alınarak bu ihtiyaçlara yanıt verecek şekilde esnek bir yaklaşımla tasarlanmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin analizinde non-parametrik testlerden olan Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda deney grubunun son test puanlarının ön test puanlarına göre hem manevi hem psikolojik iyi oluş düzeyleri bakımından istatistiki oranda arttığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte katılımcıların program sonunda manevi yaşamda daha fazla anlam ve amaç buldukları ve manevi doyumlarının daha arttığı belirlenmiştir. Benzer şekilde katılımcıların duygusal denge ve mutluluk düzeylerinde artış, stres düzeylerinde de azalma tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu tarz programların, çalışan kadınların hayat kalitesini iyileştirmeyi amaçlayan bütüncül bir yaklaşımın bir parçası olarak değerlendirilmesi önerilmektedir. Elde edilen veriler, manevi içerikli rehberlik programlarının çalışma ortamlarında psikolojik ve manevi destek sunma potansiyelini vurgulayarak, çalışma politikalarında ve uygulamalarında dikkate alınabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to measure the impact of a spiritually oriented group counseling program on the psychological and spiritual well-being of working women. A quantitative method was preferred, and a quasi-experimental design with a pretest-posttest method was applied to a sample of 18 working women aged 24 to 47, with an average age of 31.88. Participants completed the Spirituality Scale and the Psychological Well-Being Scale before and after the program. The spiritual group guidance program was organized in ten sessions, each ninety minutes long. The sessions addressed the concepts of intention, good deeds, meaning, spirituality, responsibility, goal, value, hope, patience, gratitude, balance, compassion, forgiveness, trust, faith, repentance and prayer. The program was designed with a flexible approach to respond to the spiritual needs of the participants, taking into account their needs. The Mann-Whitney U test, which is a non-parametric test, was used in the analysis of the quantitative data of the study. As a result of the analyses, it was determined that the post-test scores of the experimental group increased significantly in terms of both spiritual and psychological well-being levels compared to the pre-test scores. In addition, it was determined that the participants found more meaning and purpose in their spiritual life and were more spiritually satisfied at the end of the program. Similarly, an increase in the participants' emotional balance and happiness levels and a decrease in their stress levels were detected. As a result, it is recommended that such programs be evaluated as part of a holistic approach aimed at improving the quality of life of working women. The data obtained can be taken into account in work policies and practices by emphasizing the potential of spiritual guidance programs to provide psychological and spiritual support in work environments.