Individual humanitarian responses to global emergencies: an integrated framework of helping
Küresel acil durumlara bireysel insani müdahaleler: bağlam içerisinde entegre bir yardım çerçevesi
  1. Tez No: 932204
  2. Yazar: NİHAN ALBAYRAK AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ILKA HELENE GLEIBS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: London School of Economics and Political Science
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Bu tez, Suriyeli mülteci acil durumu bağlamında küresel acil durumlara verilen bireysel insani müdahaleleri incelemektedir. Üç ampirik makale aracılığıyla, Suriyeli mültecilerden fiziksel ve psikolojik olarak uzak olanların siyasi desteğini, yardım niyetini ve hayırsever bağışlarını irdeliyor. İlk makale, görgü tanığı müdahale modelinin küresel ölçekte uygulanabilirliğini test ediyor ve potansiyel yardımcılar ile mülteciler arasındaki fiziksel mesafeyi hesaba katmak için bağlamdan türetilen bilişsel faktörleri değerlendiriyor. Üç kesitsel çalışmada, küresel görgü tanığı müdahalesine ilişkin ilk ampirik kanıtı sağlıyor, Küresel Seyirci Müdahale Ölçeği geliştiriyor ve bağlam içinde küresel acil durum sonuçlarının görünürlüğünü anlamlı bir yardım etme aracı olarak öne sürüyor. İkinci makale, sosyal kimlik teorisini kullanıyor ve potansiyel yardımcılar ile mülteciler arasındaki psikolojik mesafeyi açıklamak için çoklu kimlikleri bağlam ve etkileşim içinde araştırıyor. Üç yarı-deneysel ve deneysel çalışma boyunca, ulusal ve dini kimliklerin yardım etmedeki rolüne dair kanıtlar sunuyor ve potansiyel yardımcıların ve mültecilerin kimlikleri arasındaki etkileşime dayalı farklı tepkileri tanımlıyor. Üçüncü makale, sosyal kimlik perspektifini küresel seyirci müdahalesine entegre ediyor ve hem fiziksel hem de psikolojik olarak uzakta olanlara yardım etmede bilişsel ve kimliğe dayalı faktörlerin ortak rolünü araştırıyor. Yarı yapılandırılmış derinlemesine bir görüşme çalışması aracılığıyla, insanların neden küresel acil durumlarda yardım etmekte başarısız olduklarına dair kapsamlı kanıtlar sunuyor ve fiziksel ve psikolojik mesafelerle bağlantılı olarak bireysel yardım tepkilerini şekillendiren beş temel unsur öneriyor. Genel olarak, tez farklı biçim ve boyutlardaki yardımı hem niceliksel hem de niteliksel verilerle ve bütünleşik bir teorik çerçeve içinde inceleyerek sosyal psikolojik literatürün yardım konusundaki bazı sınırlamalarını ele alıyor. Bulgular, yardımın gerçekleştiği bağlamın birincil ve ikincil etkilerini dikkate almanın önemini ortaya koyuyor.
Özet (Çeviri)
within the context as a meaningful driver for help. The second paper utilises the social identity theory and investigates multiple identities in context and interaction to account for the psychological distance between potential helpers and refugees. Across three quasi-experimental and experimental studies, it provides authentic evidence on the role of national and religious identities in helping and identifies distinctive responses based on the interactions between the identities of potential helpers and refugees. The third paper integrates a social identity perspective into global bystander intervention and explores the joint role of cognitive and identity-based factors in helping those who are both physically and psychologically distant. Through a semi-structured in-depth interview study, it provides comprehensive evidence as to why people fail to help in global emergencies and proposes five key elements that shape individual helping responses in connection with physical and psychological distances. Overall, the thesis addresses some of the limitations of the social psychological literature on helping by examining helping in different forms and dimensions, with both quantitative and qualitative data, and within an integrated theoretical framework. The findings establish the importance of considering the primary and secondary effects of the context in which help takes place.