Effect of deferoxamine and deferosirox on some immunological responses, biochemical, hormonal, and hematological characteristics in beta thalassemia major patients
Beta talasemi majör hastalarında deferoksamin ve deferosiroks bazı immünolojik yanıtlar, biyokimyasal, hormonal ve hematolojik özellikler üzerine etkisi
  1. Tez No: 932240
  2. Yazar: HAMZAH MAHMOOD NAJM NAJM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİYE NALÇACIOĞLU, PROF. DR. ÖZLEN BALTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Talasemi, genetik bir kan hastalığı olup, düşük hemoglobin oranıyla karakterizedir ve her iki cinsiyette de ciddi anemiye neden olur. Bu hastalık, alfa ve beta talasemi olmak üzere iki ana kategoriye ayrılır. Hayatta kalabilmek için düzenli kan transfüzyonlarına ihtiyaç duyulur, ancak bu süreç zamanla vücutta aşırı demir birikimine yol açabilmektedir. Deferoksamin ve deferasiroks gibi şelasyon tedavileri, BTM hastalarında demir yükünü kontrol altına almak amacıyla uygulanmaktadır. Bu çalışma, Azadi Eğitim Hastanesi Talasemi Merkezi'nde yürütülmüş ve 18 yaş üzeri 200 β-talasemi majör hastasını kapsamaktadır. Hastalar, demir şelatlayıcı olarak deferasiroks veya deferoksamin reçete edilen transfüzyona bağımlı hastalar olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Ayrıca, talasemi hastalığı bulunmayan 100 sağlıklı bireyden oluşan bir kontrol grubu da çalışmaya dahil edilmiştir. İstatistiksel analizler (ANOVA, Kruskal-Wallis, Pearson correlation coefficient), deferoksaminin deferasirokstan daha etkili olduğunu ve HCT, RBC, MCH, Hb, GH, WBC, lenfositler, kreatinin, TSH, prolaktin (hem erkeklerde hem kadınlarda) ve TLR3 seviyelerini daha fazla iyileştirdiğini göstermiştir. Buna karşılık, deferasiroksun trombosit sayısı, ferritin, demir, kalsiyum, AST, ALT, ALP, GGT, LH, FSH (hem erkeklerde hemde kadınlarda), IL6 ve IL8 seviyelerini düşürmede daha etkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, deferasiroks, tiroid bezindeki demir yükünü azaltmada daha başarılı olup, vücutta genel demir seviyeleri üzerinde daha geniş kapsamlı bir etkiye sahiptir. Uzun yarı ömrü sayesinde daha güvenli bir kullanım sunmaktadır. Sonuçları genel olarak, Sonuçları deferasiroksun, deferoksamine kıyasla daha etkili ve güvenli olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Thalassemia is a genetic blood disease known by an abnormally low hemoglobin ratio, leading to severe anemia in both genders. It is classified into alpha and beta thalassemia. Frequent blood transfusions are essential for survival but can lead to excess iron. Chelating therapies, such as deferasirox, and deferoxamine are used to manage iron overload in patients with BTM. This study was conducted at Azadi Teaching Hospital's Thalassemia Centre, involving 200 patients with beta thalassemia major over 18 years old. The patients were divided into two categories: transfusion-dependent patients who were prescribed deferasirox or deferoxamine as iron chelators. The control group included 100 healthy individuals (patients without thalassemia disease) was also included. Statistical analysis (ANOVA, Kruskal-Wallis, Pearson correlation coefficient) revealed that deferoxamine was more beneficial than deferasirox in improving levels of HCT, RBC, MCH, Hb, GH, EBC, lymphocytes, creatinine, TSH, prolactin (in both males and females), and TLR3. In contrast, deferasirox was more effective in reducing platelet count, ferritin, iron, calcium, AST, ALT, ALP, GGT, LH, FSH (in both males and females), and IL6 and IL8. Furthermore, Deferasirox was more effective in reducing iron overload in the thyroid gland and had a more comprehensive impact on iron levels throughout the body, which made it safer for use due to its extended half-life. When we evaluate the results in general, we can say that deferasirox is more effective and safer than deferoxamine.