Depremin turizm paydaşları üzerine etkisi
An investigation of the relationship between participation
- Tez No: 950452
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ARSLANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Turizm sektörü, çok sayıda alt sektörle doğrudan ilişkili olan, ekonomik açıdan çarpan etkisi yaratan bir sektördür. Ancak bu güçlü yapısına rağmen doğal afetler gibi kriz durumlarında oldukça kırılgan bir özellik göstermektedir. Türkiye gibi hem turizm açısından zengin hem de aktif bir deprem kuşağında yer alan ülkelerde, depremlerin turizm üzerindeki etkileri daha yıkıcı olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremler ve 2011 Van depremi bağlamında, otel yöneticileri, seyahat acenteleri ve turist rehberleri gibi turizm paydaşlarının yaşadığı sorunları nitel yöntemle incelemek, etkilerini değerlendirmek ve iyileştirme süreçlerine yönelik öneriler geliştirmektir. Araştırma kapsamında, üç farklı turizm paydaş grubundan toplam 32 katılımcı ile açık uçlu sorularla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bulgular, katılımcıların depremden ekonomik, sosyal ve psikolojik açıdan ciddi şekilde etkilendiğini ortaya koymuştur. Turizm hareketliliği durmuş, tesisler ve destinasyonlar zarar görmüş, birçok işletme faaliyetlerine ara vermek zorunda kalmıştır. Çalışma, afet yönetim planlarının eksikliği, tanıtım faaliyetlerinin yetersizliği ve paydaşlar arası iş birliğinin zayıflığı gibi temel sorunları ortaya koymuştur. Katılımcıların tamamı, kamu, özel sektör ve yerel yönetimlerin daha etkin ve eşgüdümlü çalışmasının önemini vurgulamış; afet sonrası toparlanma için maddi destek, eğitim programları, pazarlama stratejileri ve kriz yönetim planlarının gerekliliğine dikkat çekmiştir. Bu çalışma, turizm sektörü için bir uyarı niteliğinde olup, kriz sonrası yeniden yapılanmaya ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
The tourism sector is inherently linked to numerous sub-sectors and creates a multiplier effect in the economy. However, despite this structural strength, it remains highly vulnerable to crises such as natural disasters. In countries like Turkey—both rich in tourism potential and located in an active earthquake zone—the impact of earthquakes on tourism can be particularly devastating. This study aims to examine the post-earthquake challenges faced by tourism stakeholders, specifically hotel managers, travel agencies, and tourist guides, within the context of the February 6, 2023 Kahramanmaraş earthquakes and the 2011 Van earthquake, using a qualitative research approach. In-depth interviews were conducted with a total of 32 participants from three different tourism stakeholder groups using open-ended questions. Findings revealed that participants were significantly affected by the earthquake economically, socially, and psychologically. Tourism activity came to a halt, facilities and destinations were damaged, and many businesses were forced to suspend operations. The study identified key issues including the lack of disaster management plans, insufficient promotional activities, and weak coordination among stakeholders. All participants emphasized the importance of more effective and coordinated collaboration between public institutions, the private sector, and local governments. They highlighted the need for financial support, training programs, marketing strategies, and comprehensive crisis management plans in the recovery process. This research serves as a critical alert for the tourism industry and provides valuable insight into strategies for post-disaster recovery and resilience building.