Kolon kiriş birleşim bölgelerinde şekil hafızalı alaşımların kullanılmasının sismik davranışa etkisi
The effect of the usage of shape memory alloy in beam-column joints on seismic behavior
  1. Tez No: 932247
  2. Yazar: AHMET CÖRÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBERRA ESER AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tüm dünyada yaşanan yer hareketleri neticesinde yapılarda oluşan hasarlardan kaynaklı ortaya çıkan can ve mal kayıplarının engellenmesi ya da en aza indirgenmesi için bilimsel çalışmalar yapılmaya devam etmektedir. Bu çalışmalar kapsamında araştırılan bir konu da yapıların sismik davranışını iyileştirmek için alışılagelmiş inşaat malzemeleri yerine yenilikçi birtakım malzemeler kullanmaktır. Farklı alanlarda on yıllardır kullanılmakta olan şekil hafızalı alaşımlar ayrıcalıklı özellikleri sayesinde İnşaat Mühendisliği'nin aradığı yenilikçi malzemelerinden biridir. Şekil hafızalı alaşımların başrol oynadığı bu tez çalışması iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada, daha önce laboratuvar ortamında gerçekleştirilen deneysel bir çalışmada analiz edilen örnek bir kolon-kiriş birleşim bölgesi SeismoStruct (v.2025) yazılımı ile sayısal olarak modellenmiş ve çevrimsel statik yükleme altındaki davranışı deneysel çalışmanın sonuçları ile kıyaslanmıştır. Böylece bu yazılımın verdiği sonuçların gerçeğe uygun olduğu doğrulanmıştır. İkinci aşamada ise yine aynı bilgisayar yazılımı yardımıyla mevcut bir betonarme bina iki farklı şekilde tasarlanmış ve bu iki binaya ait bazı düğüm noktalarının maksimum yatay yerdeğiştirmeleri ile bazı düşey taşıyıcı elemanlarda oluşan momentler ve dönmeler kıyaslanmıştır. Toplam üç kattan oluşan bina öncelikle tamamen sıradan çelik kullanılarak tasarlanmış ve analiz edilmiştir. Ardından aynı bina yalnızca kolon-kiriş birleşim bölgelerinde boyuna donatı olarak şekil hafızalı alaşımların kullanılmasıyla modellenmiş ve analiz edilmiştir. Oluşturulan modeller Zaman Tanım Alanında Doğrusal Olmayan Analiz Yöntemi ile on farklı deprem kaydı etkisinde global sistemde X ve Y doğrultularında çözümlenerek sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Scientific studies are continuing to be conducted to prevent or minimize the loss of life and property resulting from damages in structures as a result of ground movements experienced all over the world. One of the subjects investigated within the scope of these studies is to use innovative materials instead of conventional construction materials to improve the seismic behavior of structures. Shape memory alloys, which have been used in different fields for decades, are one of the innovative materials demanded by the Civil Engineering due to their privileged properties. This thesis, in which shape memory alloys play a leading role, has two stages. In the first stage, a column-beam joint, which was previously analyzed in an experimental study conducted in a laboratory, was numerically modeled with SeismoStruct v2025 FEM software and its behavior under cyclic static loading was compared with the results of the experimental study. Thus, it was confirmed that the results given by this software were accurate. In the second stage, an existing reinforced concrete building was designed in two different ways with the help of the same computer software and the horizontal displacements of some nodes belonging to these two buildings and the moments and rotations formed at both ends of some vertical bearing elements were compared. The building consisting of three floors was first designed & analyzed by using only conventional construction steel. And then the same building was modeled & analyzed by using shape memory alloys as longitudinal reinforcement only in the column-beam joint areas. The created models were analyzed in the X and Y directions in the global system under the effect of ten different earthquake records with the Nonlinear Time History Analysis Method and the results were interpreted.