Süper elastik şekil hafızalı alaşım donatılarla takviye edilmiş betonarme birleşim yerlerinin sismik davranışının değerlendirilmesi
Seismic behavior evaluation of reinforced concrete joints reinforced with super elastic shape memory alloy reinforcements
  1. Tez No: 958297
  2. Yazar: ALİ RIZA ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Şekil Hafızalı Alaşımların (SMA) inşaat mühendisliğinde kullanımı son yıllarda en çok ilgi duyulan araştırma konularından biridir. Birçok araştırmacı yenilikçi cihaz ve akıllı malzemelerden faydalanmak için yoğun çalışmalar yürütmektedir. Akıllı malzemeler arasında SMA'lar fiziksel ve mekanik özellikleri nedeniyle yapı mühendisliği uygulamalarında kullanılmaya uygun bir malzemedir. SMA'nın enerji sönümleme, kendi kendine adaptasyonu, yeniden merkezlenme ve yapıların sismik davranışının iyileştirilmesine olumlu katkısı birçok araştırmacı tarafından vurgulanmıştır. Bu çalışmada, SMA donatısı kullanılan üç yükseklik tipi betonarme binanın sismik davranışı incelenmiştir. Bu anlamda alçak, orta ve yüksek katlı binalar olarak sınıflandırılabilen farklı katlardaki (4, 6 ve 8) yapıların bağlantı noktalarında boyuna donatı olarak SMA donatısı kullanılmaktadır. Her bina için SMA çubuğu dört güçlendirme düzenlemeyle kullanılmıştır; tam çelik çubuk tipi, kiriş-kolon birleşim bölgesinde SMA çubuk ve diğer bölgelerde çelik çubuk tipi, kolon-temel bağlantı bölgesinde SMA çubuk ve diğer bölgelerde çelik çubuk tipi, kiriş-kolon ve kolon-temelde SMA çubuk tipi bağlantı bölgeleri ve diğer bölgelerdeki çelik çubuk tipi. Her bir bina için maksimum kat yer değiştirmesi, katlar arası öteleme, taban kesme kuvveti, kalıcı yer değiştirme, çatı seviyesindeki doğrusal olmayan yer değiştirme ve diğer sismik davranış kriterlerini araştırmak amacıyla doğrusal olmayan dinamik zaman tanımı analiz yöntemi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, kat sayısı arttıkça SMA bar uygulamasının daha anlamlı olduğunu göstermektedir. Ayrıca SMA donatıların binalarda yerleştirmesi göre farklı sonuçlar alınmıştır. Kiriş-kolon birleşim bölgelerinde SMA kullanımının kolon-temel birleşim bölgelerinde kullanılmasından daha etkin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Shape Memory Alloys (SMAs) using in civil engineering is one of the favorable research issues in recent decades. Many researchers have carried out intensive activities to utilize innovative devices and smart materials. Among the smart materials, SMAs due to physical and mechanical features are an eligible candidate for use in structural engineering applications. SMAs positive contribution to energy dissipation, self-adaptation, re-centering, and healing of the seismic behavior of structures have been emphasized by several researchers. In this study, the seismic behavior of three height-type RC buildings using SMA reinforcement is investigated. For this purpose, SMA reinforcement as the longitudinal bar is utilized at connection joints in structures with different stories (4, 6, and 8) which can be categorized as low, mid, and high-rise buildings. For each building SMA bar was used in four reinforcement arrangements; the full steel bar type, SMA bar at the beam-column connection region and steel bar at other regions type, SMA bar at column-foundation connection region and steel bar at other regions type, and SMA bar at beam-column and column-foundation connection regions and steel bar at other regions type. The nonlinear dynamic time history analysis method was performed to investigate the maximum story displacement, inter-story drift, base shear demand, residual displacement demand, nonlinear displacement at the roof level, and other seismic behavior criteria for each building. The obtained results show the application of SMA bars with increasing of the stories is more significant. Additionally, different results were obtained depending on the using of SMA reinforcement in buildings. It was concluded that the use of SMA in beam-column connection joints is more effective than its use in column-foundation connection joints.