Münşe'ât-ı Fevrî (İnceleme-metin)
Münşe'ât-ı Fevrî (Analysis-text)
  1. Tez No: 932250
  2. Yazar: RIDVAN ULUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 383
Özet
Klasik Türk Edebiyatı'nda XIV ve XV. yüzyıllardan itibaren münşe'ât türünde pek çok eser kaleme alınmıştır. Sonraki dönemlerde inşâ alanında güçlü münşîlerin de yetişmesi ile bu gelenek devam etmiştir. Türk edebiyatı tarihinde daha çok şiirleriyle tanınan XVI. yüzyıl sanatçısı Fevrî Ahmed Çelebi de kaleme aldığı inşâ tarzındaki eserleriyle bu geleneğe katkı sunan sanatçılardan biridir. Bu tez çalışması Fevrî Ahmed Çelebi'ye ait olan ve Münşe'ât-ı Fevrî adıyla bilinen eserin inceleme ve çeviri yazı metnini konu almaktadır. Münşe'ât-ı Fevrî mukaddime ve 42 adet mektuptan oluşmaktadır. Münşe'ât'ın mukaddime bölümü, Fevrî'nin inşâ ve şiir hakkında düşüncelerini çeşitli âlim ve kaynak eserlerden iktibaslar yapmak suretiyle sunduğu dikkat çekici bir niteliğe sahiptir. Eserde mukaddime bölümünden sonra sunulan mektup suretleri ise hem Fevrî'nin hem de dönemin çeşitli şahsiyetlerinin yazışmalarından oluşmaktadır. Bu çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında Klasik Türk Edebiyatı inşâ ve münşe'ât geleneğinden söz edilmiştir. Tezin birinci bölümünde Fevrî Ahmed Çelebi'nin hayatı, sanatçı ve ilmî kişiliği yanında eserleri hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde Münşe'ât-ı Fevrî'nin tanıtımı, muhteva ve üslup özellikleri bakımından incelenmesi üzerinde durulmuştur. Tezin üçüncü bölümünde Münşe'ât-ı Fevrî'nin ilmî yöntemlerle hazırlanan metnine yer verilmiştir. Bu bölümde öncelikle Münşe'ât'ın yazma nüshası tanıtılmış, metnin hazırlanma yöntemi hakkında bilgi verilmiş daha sonra çeviri yazı metin sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Many works in the genre of“munshe'at”have been written in classical Turkish literature since 14th and 15th centuries. In the following periods, this tradition countinued with the training of strong“munshi's”in the field of“insha”. The 16th century artist Fevrî Ahmed Çelebi, who is mostly known for his poems in the history of Turkish literature, is one of the artists who contributed to this tradition with his works in the“insha”style. This thesis about the analysis and transcription of the Münşe'ât-ı Fevrî. Münşe'ât-ı Fevrî consists of an introduction and 42 letters. The introduction section of the Münşe'ât has a remarkable feature in which Fevrî presents his thoughts about“insha”and poetry by making quotations from various scholars and source works. After this introduction, letters were presented. These letters consist of the correspondence of both Fevrî and various figures of the period. This work consists of an introduction and three sections. In the introduction, the“insha”and“munshe'at”tradition of classical Turkish literature is mentioned. In the first section of the thesis, information is given about Fevrî Ahmed Çelebi's life, artistic features and scientific personality, as well as his works. In the second section, the introduction of Münşe'ât-ı Fevrî and its examination in terms of its content and stylistic features are emphasized. In the third section of the thesis, the text of Münşe'ât-ı Fevrî, prepared with scientific methods, is presented. In this section, firstly, the manuscript copy of Münşe'ât is introduced, information is given about the preparation method of the text, and then the transcription text is presented.