Tekirdağ doğal florasından toplanan çok yıllık çim (Lolium perenne L.) popülasyonlarının bazı tarımsal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some agricultural chaacteristics of perennial ryegrass (Lolium perenne L.) populations collected from natural flora of tekirdag province
  1. Tez No: 932261
  2. Yazar: MERT BOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER NİZAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Tekirdağ ili doğal florasında bulunan çok yıllık çim (Lolium perenne L.) popülasyonların tarımsal potansiyelini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada 9 farklı çok yıllık çim popülasyonu ve 3 çeşit materyal olarak kullanılmıştır. Araştırmada çok yıllık çim popülasyonlarının çimlenme ve başaklanma tarihleri, bitki habitusu, bitki boyu, sap çapı, bayrak yaprak eni, bayrak yaprak boyu, başak uzunluğu, yeşil ot verimi ve kuru ot verimi saptanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere göre, çok yıllık çim popülasyonları arasında bitki boyu, sap çapı, bayrak yaprak eni ve boyu, başak uzunluğu, yeşil ot verimi ve kuru ot verimleri istatistiki olarak önemli farklar belirlenmiştir. Çok yıllık çim popülasyonlarının bitki boyu 44,47-66,27 cm, sap çapı 1,72-2,10 mm, bayrak yaprak boyu 12,06-17,24 cm, bayrak yaprak eni 4,26-5,53 mm, başak uzunluğu 17,31-28,57 cm, yeşil ot verimi 60,46-171,91 g/bitki ve kuru ot verimi 17,18-66,36 g/bitki arasında belirlenmiştir. Araştırmada kullanılan çok yıllık çim popülasyonları arasında tarımsal özellikler bakımından geniş bir varyasyon mevcuttur. Araştırma neticesinde Lp4, Lp6 ve Lp9 türleri yeşil ve kuru ot verimi açısından yüksek performans göstermesi sebebiyle ıslah çalışmalarında önemli bir gen kaynağı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the agricultural potential of perennial ryegrass (Lolium perenne L.) populations found in the natural flora of Tekirdağ province. In the research, 9 different perennial ryegrass populations and 3 types of materials were used. In the research, germination and heading dates, plant habitus, plant height, stem diameter, flag leaf width, flag leaf length, spike length, green grass yield and dry grass yield of perennial ryegrass populations were determined. According to the data obtained from the research, statistically significant differences were determined between perennial ryegrass populations in plant height, stem diameter, flag leaf width and length, spike length, herbage yield and hay yield. Plant height of perennial ryegrass populations is 44,47-66,27 cm, stem diameter is 1,72-2,10 mm, flag leaf length is 12,06-17,24 cm, flag leaf width is 4,26-5,53 mm, ear length 17,31-28,57 cm, herbage yield 60,46-171,91 g/plant and hay yield It was determined between 17,18-66,36 g/plant. There is wide variation in agronomic traits among the perennial grass populations used in the study. As a result of the research, it was observed that the Lp4, Lp6, and Lp9 populations are significant genetic resources for breeding programs due to their high performance in terms of green and dry herbage yield.