Akciğer kanserinde, hücre döngüsü ve apoptotik moleküler markerlerin gst izoenzimleri ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between cell cycle and apoptotic molecular markers and gst isoenzymes in lung cancer
- Tez No: 932260
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL OĞUZTÜZÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Akciğer kanseri dahil tüm kanser türleri çeşitli kanserojen ajanlara maruz kalma sonucu oluştuğu bilinmektedir. Organizmalar, çevresel kanserojenlerin yıkıcı etkilerinden hücreleri koruyan çeşitli enzimlerden oluşan detoksifikasyon mekanizmalarına sahiptir. Faz I ve faz II reaksiyonlarından oluşan mekanizma hücrelere giren ksenobiyotiklerin enzim katalizörlüğünde suda çözünen bileşiklere dönüştürülerek vücuttan atılmasını kapsar. GST izoenzimleri hücrelerin özellikle karsinojenik etkilerden korunduğu faz II reaksiyonunda önemli görevler üstlenirler. Çalışmamızda, GST izoenzimleri (GST-P, GST-M, GST-O, GST-S) ve tümör belirteçlerin (Bcl-2, kaspaz-3, p38, p53) akciğer tümör ve normal dokulardaki ekspresyonlarını belirleyerek GST izoenzimleri ile tümör belirteçleri arasındaki ilişkiyi ve GST izoenzimlerin küçük hücreli dışı akciğer kanserindeki (KHDAK) rolünü değerlendirdik. Çalışmada, 40 küçük hücreli dışı akciğer kanseri (skuamoz hücreli ve adenokarsinom) hastadan alınan doku örnekleri GST (Sigma, omega, Pi, Mu) ve kaspaz-3, Bcl-2, p38, p53 ekspresyonlarını tümör dokularda ve tümöre komşu sağlıklı dokularda belirlemek için immunohistokimyal olarak boyandı. Protein ekspresyon düzeyleri ile hasta klinik verileri arasındaki ilişki değerlendirildi. GST izoenzimleri ve p53, p38, Bcl-2, kaspaz-3 arasındaki korelasyonlar analiz edildi. GST enzimleri (GST-S, GST-O, GST-P, GST-M) baskın olarak tümörlü dokularda ifade edildi, GST-O ve GST-P yüksek ifade düzeyleri gösterdi. Korelasyon analizi, tümör dokularında Bcl-2 ile kaspaz-3, p38, GST-S, kaspaz-3 ile GST-P ve p38 ile GST-M arasında anlamlı pozitif ilişkiler ortaya koydu Çalışma, GST izoenzimlerinin küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) üzerinde önemli rolü olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that all types of cancer including lung cancer, occur as a result of exposure to various carcinogenic agents. Organisms have detoxification mechanismsconsisting of various enzymes that protect cells from the destructive effects of invironmental carcinogens. The mechanism consisting of phase I and phase II reactions, involves the conversion of xenobiotics entering cells into water soluble compounds under enzyme catalyzation and their elimination from the body. GST isoenzymes play important roles in the phase II reaction, where cells are protected from carcinogenic effects. İn ours study, we determined the expression of GST isoenzymes (GST-P, GST-M, GST-O, GST-S) and tumor markers (Bcl-2, caspase-3, p38, p53) in lung tumor and normal tissues to evaluate the relationship between GST isoenzymes and tumor markers and role of GST isoenzymes in non-small cell lung cancer (NSCLC). İn the study, tissue samples taken from 40 non-small cell lung cancer (squamous cell and adenocarcinoma) patients were immunohistochemically stained to determime the expressions of GST(Sigma, omega, pi, mü) and caspase-3, Bcl-2, p38, p53 in tumor tissues and healthy tissues adjacent to the tumor. There lationship between protein expression levels and patient clinical data was evaluated. Correlations between GST isoenzymes and p53, p38, Bcl-2, caspase-3 were analyzed. GST isoenzymes (GST-S, GST-O, GST-P, GST-M) were predominantly expressed in tumor tissues, GST-O ve GST-P showed high expresion levels. Correlation analysis revealed significant positive relationships between Bcl-2 and caspase-3, p38, GST-S, caspase-3 and GST-P, p38 and GST-M in tumot tissues. Study shows important role of GST isoenzymes in non-small cell lung cancer (NSCLC).