Osmanlı arşiv belgelerine göre 19. yüzyılda Ankara Yahudileri
According to Ottoman archival documents, the Jews of Ankara in the 19th century
  1. Tez No: 932262
  2. Yazar: BETÜLAY AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜ YÜCEKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yahudiler dünyanın pek çok yerinde gerek dini gerek ekonomik ve sosyal nedenlerden dolayı çeşitli sıkıntılara uğramışlar ve tarihin pek çok döneminde yaşadıkları bölgeleri terketmek zorunda kalmışlardır. Osmanlı yurdu bu göçlerde en çok tercih edilen ülke olmuştur. Bunda Türk topluluklarının ananevi hoşgörüsü kadar klasik Osmanlı devlet yapısının Yahudi toplumuna bakış açısı da önemlidir. Avrupa'da saldırılara uğrayan Aşkenaz Yahudileri, İspanya ve Portekiz'den Sefarad Yahudileri, Rusya'dan kaçan Kırımçak Yahudileri ve diğer Yahudi grupları Osmanlı Devleti'ne sığınmıştır. Göçlerle gelen Yahudiler dışında Anadolu'da Roma döneminden beri yerleşik bulunan ve Romanyot olarak anılan Yahudiler de bulunmaktaydı. Ankara Augustus döneminden beri küçük bir Yahudi cemaatine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca İspanya ve Portekiz'den de bölgeye Yahudiler gelmiş ve zamanla bu gruplar birbiriyle kaynaşarak tek bir cemaat halini almıştır. Bu çalışmada 19. yüzyılda Ankara Yahudilerinin tarihi, Ankara'ya yapılan Yahudi göçleri, mahalleleri, sinagogları, sosyal alanları, okulları kısaca Ankara Yahudilerinin yaşamları Osmanlı arşiv belgeleri çerçevesinde konu edilmiştir. Çalışmada arşiv belgeleri temel kaynak olarak kullanılmış, konu ile ilgili diğer çalışmalardan da faydalanılarak Ankara Yahudilerinin tarihine, yine tarihin derinliklerinden bir ışık tutmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, Jews have faced various difficulties in different parts of the world due to religious, economic, and social reasons, often being forced to leave the regions they inhabited. The Ottoman lands became one of the most preferred destinations during these migrations. This was influenced not only by the traditional tolerance of Turkish communities but also by the Ottoman state's perspective on the Jewish population. Ashkenazi Jews, who were subjected to attacks in Europe, Sephardic Jews expelled from Spain and Portugal, Krymchak Jews fleeing Russia, and other Jewish groups sought refuge in the Ottoman Empire. Apart from the Jews who arrived through migration, there were also Jewish communities settled in Anatolia since the Roman period, known as the Romaniote Jews. Ankara has hosted a small Jewish community since the reign of Augustus. Additionally, Jews from Spain and Portugal also arrived in the region, and over time, these groups merged to form a unified community. This study examines the history of Ankara's Jewish community in the 19th century, focusing on Jewish migrations to Ankara, their neighborhoods, synagogues, social spaces, and schools, as well as their daily lives, based on Ottoman archival documents. Archival records have been used as the primary sources, supplemented by other relevant studies, with the aim of shedding light on the history of Ankara's Jewish community from a historical perspective.