Borsa İstanbul'da işlem gören sağlık işletmelerinin faaliyet raporlarında sürdürülebilirlik uygulamalarının analizi
Analysis of sustainability practices in the annual reports of healthcare companies traded on BIST
- Tez No: 932280
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU NAZLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma ile sağlık işletmelerinin sürdürülebilirlik politikalarının incelenerek, sağlık sektöründeki sürdürülebilirlik kurgusunun tespit edilmesini amaçlanmaktadır. Bu amaç kapsamında çalışmada, Borsa İstanbul'da işlem gören sağlık işletmelerinin yayınladıkları sürdürülebilirlik raporları, sürdürülebilirlik uyum raporları ve bu raporlarda referans gösterilen işletme politikaları, nitel analiz yöntemlerinden biri olan içerik analizi ile incelenmiştir. Raporlarda yer alan sürdürülebilirlik unsurları, MAXQDA yazılımı aracılığıyla tekrarlanma sıklığına göre kodlanmış ve kodlar çevresel, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik olmak üzere üç tema altında toplanarak betimsel ve ilişkisel bulgulara ulaşılacak şekilde analiz edilmiştir. Analiz sonucunda çevresel sürdürülebilirlik teması altında çevre yönetimi sistemleri, biyoçeşitlilik politikası, çevre politikası, iklim değişikliği yönetimi bulgularına ulaşılmıştır. İşletme, atık yönetimi, etkin çevre yönetimi sistemi, enerji verimliliği ve çevresel uyum konularında öncü rol üstlenmektedir. Kurumsal sürdürülebilirlik teması altında Sürdürülebilirlik stratejileri, kurumsal sorumluluk faaliyetleri, sürdürülebilirliği içselleştirme, uluslararası bağlam ve kurumsal iletişim, sürdürülebilirlik faaliyetlerinde şeffaflık bulgularına ulaşılmıştır. Kurumsal sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında, MLP CARE, sağlık sektöründe uzun vadeli başarıyı yakalayabilmek adına, şeffaflık, hesap verebilirlik ve yenilikçilik ilkelerini esas alarak tüm iş süreçlerini yeniden yapılandırmaktadır. Sosyal sürdürülebilirlik teması altında ise Sağlık, eğitim ve güvenlik sistemleri, insan hakları politikası, insan hakları sistemleri bulgularına ulaşılmıştır. İşletme, sürdürülebilirliğin sosyal boyutunu güçlendirmek amacıyla, kapsayıcılık, fırsat eşitliği, çalışan memnuniyeti ve toplumsal katkı gibi konularda kapsamlı uygulamalar yürütmektedir. Ayrıca yapılan ilişkisel analiz sonucunda, aralarında en çok ilişki kurulan iki sürdürülebilirlik unsurunun, kurumsal sürdürülebilirlik ve çevresel sürdürülebilirlik olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the sustainability fiction in the health sector by examining the sustainability policies of health enterprises. Within the scope of this purpose, the sustainability reports, sustainability compliance reports and the business policies referenced in these reports published by healthcare enterprises traded in Borsa Istanbul were analyzed by content analysis, one of the qualitative analysis methods. The sustainability elements in the reports were coded according to the frequency of repetition through MAXQDA software, and the codes were grouped under three themes: environmental, economic and social sustainability and analyzed to reach descriptive and relational findings. As a result of the analysis, environmental management systems, biodiversity policy, environmental policy, climate change management were found under the environmental sustainability theme. The company plays a leading role in waste management, effective environmental management system, energy efficiency and environmental compliance. Sustainability strategies, corporate responsibility activities, internalization of sustainability, international context and corporate communication, transparency in sustainability activities were found under the theme of corporate sustainability. Within the scope of corporate sustainability strategy, MLP CARE restructures all business processes based on the principles of transparency, accountability and innovation in order to achieve long-term success in the healthcare sector. Under the theme of social sustainability, findings on health, education and security systems, human rights policy, and human rights systems were found. In order to strengthen the social dimension of sustainability, the company conducts comprehensive practices on issues such as inclusion, equal opportunity, employee satisfaction and social contribution. In addition, as a result of the relational analysis, it was determined that the two sustainability elements with the highest relationship between them are corporate sustainability and environmental sustainability.