Çalışma yaşamında kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık uygulamaları üzerine tartışma
Discussion on positive discrimination practices towards women in working life
  1. Tez No: 932279
  2. Yazar: EMİNE BİRGÜL ZELZELE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL GÜNİNDİ ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kadınların eşit bireyler olarak toplumsal yaşama katılması çeşitli değişim ve dönüşümleri olumlu yönde etkilemesine rağmen ataerkil yapının yerleşik etkisi, eşit bireyler olma mücadelesi veren kadınları dezavantajlı bir duruma getirmektedir. Bu nedenle tez çalışmamızda, pozitif ayrımcılığın kadınların çalışma hayatı üzerindeki etkileri incelenmiş ve var olan durum üzerine bir çerçeve sunulmuştur. Tanımlar, teoriler, dünya ve Türkiye boyutunda var olan durum ve ulusal ve uluslararası hukuk metinleri üzerine literatür taraması yapılarak kadınların çalışma yaşamına katılmasını ve çalışma yaşamında kalmasını kolaylaştırıcı hukuk kuralları yani, pozitif ayrımcılık uygulamaları ele alınmıştır. Çalışmanın ortaya koyduğu en önemli sonuçlar arasında; pozitif ayrımcılığın toplumsal cinsiyet eşitsizliğini azaltmada etkili bir yöntem olduğu ve kadınların çalışma yaşamına dâhil olmaları ve bu durumun süreğenlik kazanmasında etkili olduğu görülmüştür. Diğer yandan, bu tür uygulamalara uzun vadede ihtiyaç duyulmaması için eğitim, kültürel dönüşüm ve yasal reformlarla desteklenmesinin önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although women's participation in social life as equal individuals positively affects various changes and transformations, the established effect of the patriarchal structure puts women struggling to be equal individuals at a disadvantage. Accordingly, this thesis investigated the impact of positive discrimination on women's professional lives and proposed a framework reflecting the existing conditions. By executing a literature review on definitions, theories, the current situation in the world and Turkey, and national and international legal texts, the legal rules that facilitate women's participation in working life and their retention in working life, namely positive discrimination practices, were discussed. Among the most important results of the study, it was seen that positive discrimination is an effective method in reducing gender inequality and that it is effective in women's inclusion in working life and the continuity of this situation. On the other hand, it was concluded that it is significant to support such practices with education, cultural transformation, and legal reforms to prevent the need for such practices in the long term.