Osmanlı döneminde Bursa'da ipek üretimi
Silk production in Bursa during the Ottoman period
- Tez No: 932281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜ YÜCEKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, Bursa şehrinin Osmanlı İmparatorluğu'ndaki ipekçilik faaliyetlerinin tarihsel gelişimini ve ekonomik önemini incelemektedir. Bursa, 14. yüzyıldan itibaren ipek üretimi ve ticaretinde merkezi bir rol oynamış, Osmanlı ekonomisinin önemli bir parçası olmuştur. Şehir, başlangıçta İran ipeğine bağımlı iken, zamanla yerel üretimin arttığı ve devletin bu alanda sıkı denetimler uyguladığı gözlemlenmiştir. Araştırma, Osmanlı arşiv belgeleri ve literatür ışığında, Bursa'daki ipekçiliğin kökenlerini, devlet politikalarını ve ekonomik etkilerini analiz etmektedir. Ayrıca, Bursa'nın ipekçilikle özdeşleşmesinin, Osmanlı İmparatorluğu'nun küresel ticaretteki gücünü nasıl pekiştirdiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the historical development and economic importance of the sericulture activities of the city of Bursa in the Ottoman Empire. Bursa played a central role in silk production and trade from the 14th century onwards and became an important part of the Ottoman economy. While the city was initially dependent on Iranian silk, local production increased over time and the state imposed strict controls in this field. This study analyzes the origins, state policies and economic impact of silk production in Bursa in the light of Ottoman archival documents and literature. It also emphasizes how Bursa's identification with silk reinforced the Ottoman Empire's power in global trade.