Glutamat eksitotoksisitesinde ekzojen Apelin-13'ün Nöropeptid Y üzerinden nöroprotektif öğrenme ve bellek üzerine etkisi
Effect of exogenous Apelin-13 via Neuropeptide Y on neuroprotective, learning and memory in glutamate excitotoxicity
  1. Tez No: 932303
  2. Yazar: KADRİYE YAĞMUR ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI OKTAY SEYMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Nörodejeneratif hastalıklar (NH) santral veya periferik sinir sisteminde progresif nöronal ağ kaybıyla ilişkili olup, öğrenme-bellek, davranış, duyusal ve/veya motor fonksiyon yitirilmesiyle karakterizedir. Eksesif glutamat aracılı eksitotoksisite, kalsiyum dishomeostazisine, mitokondriyal disfonksiyona, apoptoza ve nöronal ölüme sebep olarak NH etiyolojisinde önemli yer tutmaktadır. Apelin-13 ve NPY'nin ortak sinyal yolaklarını aktive etmeleri; eksitotoksik hasara, öğrenme-bellek bozunumlarına karşı birlikte nöroprotektif rol alıp almadıklarını incelemek araştırmamızın amacıdır. Çalışmamızda 6-8 haftalık, 200-250 gr ağırlığında 42 adet erkek Sprague Dawley soyu sıçanlarda D-Glutamik asit aracılı eksitotoksisite modeli oluşturuldu. Hayvanlar her grupta 7 adet olmak üzere Kontrol ((K)-%0,9 NaCl,i.p), D-Glutamik Asit ((D)-4 mg/kg,i.p), Apelin-13 ((A)-300 µg/kg,i.p), D-Glutamik Asit+Apelin-13 (GA), GA+NPY2 reseptör antagonisti ((GAN2)-1,5 mg/kg,i.p) ve GA+NPY5 reseptör antagonisti ((GAN5)1,5 mg/kg,i.p) 6 deney grubuna ayrıldı. Enjeksiyonu takiben öğrenme-bellek performansı ve lokomotor aktivite Yeni nesne tanıma, Açık alan, Morris su labirenti testleriyle değerlendirildi, 22. günde hayvanlar etik kurallara göre sakrifiye edildi. Serum, hipokampüs ve prefrontal korteks dokuları alınarak biyokimya ve histokimya analizleri yapıldı, öğrenme-bellek testleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Neurodegenerative diseases (ND) are associated with progressive neuronal network loss in the central or peripheral nervous system and are characterized by loss of learning-memory, behavior, sensory and/or motor functions. Excessive glutamate-mediated excitotoxicity plays an important role in the etiology of ND by causing calcium dyshomeostasis, mitochondrial dysfunction, apoptosis and neuronal death. The aim of our study is to investigate whether apelin-13 and NPY activate common signaling pathways and play a neuroprotective role against excitotoxic damage and learning-memory impairments. In our study, a D-Glutamic acid-mediated excitotoxicity model was created in 42 male Sprague Dawley rats, 6-8 weeks old and weighing 200-250 g. Animals were divided into 6 experimental groups, 7 in each group, as Control ((K)-%0.9 NaCl, i.p), D-Glutamic Acid ((D)-4 mg/kg, i.p), Apelin-13 ((A)-300 µg/kg, i.p), D-Glutamic Acid+Apelin-13 (GA), GA+NPY2 receptor antagonist ((GAN2)-1.5 mg/kg, i.p) and GA+NPY5 (1.5 mg/kg, i.p). Following the injection, learning-memory performance and locomotor activity were evaluated with Novel object recognition, Open field, Morris water maze tests, and animals were sacrificed on the 22nd day according to ethical rules. Serum, hippocampus and prefrontal cortex tissues were taken and biochemical and histochemical analyses were performed, and learning-memory tests were evaluated.