Sağlıklı bebeklerde intramüsküler enjeksiyon sırasında mekanik vibrasyon ve helfer skin tap tekniğinin işlem ağrısı üzerine etkisi
Effect of mechanical vibration and helfer skin tap technique on procedure pain during intramuscular injection in healthy infants: a randomized controlled trial
  1. Tez No: 932304
  2. Yazar: KÜBRA BEYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR AYTEKİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, sağlıklı bebeklerde intramüsküler aşı enjeksiyonu sırasında uygulanan mekanik vibrasyon (MV) ve Helfer Skin Tap (HST) tekniğinin ağrı, ağlama süresi, işlem süresi ve yaşamsal bulgular (kalp tepe atımı, SpO2) üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışma, İstanbul'da bir Aile Sağlığı Merkezi (ASM)'nde 29 Temmuz 2024-16 Ocak 2025 tarihleri arasında paralel gruplarda randomize kontrollü olarak yapıldı. Örneklemi, ASM'ye 6. ay aşıları için başvuran ve araştırmaya alınma özelliklerine uyan 99 bebek oluşturdu. Bebekler, bloklu randomizasyon ile iki girişim ve bir kontrol grubuna atandı. Kontrol grubuna (n=33) rutin uygulamaya göre aşı yapıldı. MV grubuna (n=33), işlem öncesi ve sırasında vibrasyon uygulanarak aşı yapıldı. HST grubuna (n=33) aşı uygulaması sırasında HST manevraları uygulandı. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, İzlem Formu ve FLACC Ölçeği ile toplandı. Veriler, SPSS 25.0 paket programında uygun istatistiksel testler ile analiz edildi. Etik onay, resmi izin ve ailelerden aydınlatılmış onam alındı ve protokol kaydı (NCT06454812) yapıldı.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine the effect of mechanical vibration(MV) and Helfer Skin Tap (HST) technique on pain, crying time, procedure time, and vital signs (peak heart rate, SpO2) during intramuscular vaccine injection in healthy infants. The study was conducted in a randomized controlled experimental design in parallel groups at a Family Health Centre(FHC) in Istanbul between July 29, 2024 and January 16, 2025. The sample consisted of 99 infants who applied for 6-month vaccinations at the FHC and met the inclusion criteria. The infants were randomly assigned to two experimental groups and one control group using a block randomization. The control group (n=33) received routine immunisation. The MV group (n=33) was vaccinated by applying vibration before and during the procedure. The HST group (n=33) underwent HST manoeuvres during vaccination. Data were collected using the Descriptive Information Form, the Follow-up Form, and the FLACC Pain Scale. The data were analysed with appropriate statistical tests in SPSS 25.0. Ethical approval, official permission and informed consent were obtained from the families, and protocol registration (NCT06454812) was performed.