Amerika Birleşik Devletleri'nde başkanlık: Başkanlık teşkilat yapısı üzerine bir inceleme
Presidency in the United States: A review of the organizational structure of the presidency
- Tez No: 932305
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI BÜYÜKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 438
Özet
Bu tez, Amerika Birleşik Devletleri'nde başkanlık teşkilat yapısını inceleyerek, başkanlık makamının yönetim süreçlerindeki rolünü analiz etmektedir. Çalışmada, yürütme organının tarihsel gelişimi ele alınmış, başkanlık sisteminin evrimi ve kurumsal dönüşümleri detaylandırılmıştır. Başkanlık yürütme ofisi içinde yer alan birimler, kurullar ve kurumların organizasyon yapısı ile işlevleri değerlendirilmiştir. Ayrıca, Başkan'ın anayasal yetkileri, yürütme organının kurumsal dinamikleri ve karar alma mekanizmaları kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Araştırmanın temel problemi, başkanlık teşkilat yapısının yönetim kapasitesine ve kamu politikalarının oluşturulmasına etkisini anlamaktır. Bu doğrultuda, çalışmanın amacı, başkanlık sisteminin anayasal dayanaklarını, kurumsal yapılarını ve diğer devlet organlarıyla olan ilişkilerini inceleyerek, başkanlık yönetiminin etkinliğini ve sınırlarını ortaya koymaktır. Başkanlık ile Kongre, Yüksek Mahkeme ve federal kurumlar arasındaki güç dengesi, denetleme ve denge mekanizmaları çerçevesinde analiz edilmiştir. Ayrıca, başkanlık sisteminin yürütme gücü üzerindeki sınırlandırmalar, kriz yönetimi ve politika oluşturma süreçlerine etkisi incelenmiştir. Tezde nitel araştırma yöntemi kullanılarak geniş kapsamlı bir literatür taraması yapılmış, anayasal belgeler, resmi raporlar, akademik çalışmalar ve tarihsel veriler analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, başkanlık teşkilat yapısının yönetim etkinliği ve karar alma süreçlerine doğrudan etki ettiği, ancak güçler ayrılığı ilkesi ve denetleme-denge mekanizmalarının Başkan'ın yetkilerini sınırlandırdığı belirlenmiştir. Bu analizler, modern Amerikan siyasetinde başkanlık yönetiminin karşılaştığı zorlukları, avantajları ve sistemin genel etkinliğini kapsamlı bir şekilde değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the organizational structure of the presidency in the United States and analyzes the role of the presidency in governance and administration. The historical development of the executive branch, the evolution of the presidential system, and institutional transformations are explored in detail. This study evaluates the structure and functions of units, councils, and agencies within the Executive Office of the President. Additionally, the President's constitutional powers, institutional dynamics of the executive branch, and decision-making mechanisms are comprehensively analyzed. The central research question of this study is to understand the impact of the presidential organizational structure on administrative capacity. Accordingly, the study aims to examine the constitutional foundations, institutional structures, and relationships of the presidency with other branches of government to assess the effectiveness of presidential governance. The balance of power among the Presidency, Congress, the Supreme Court, and federal institutions is analyzed through the lens of the checks and balances system. A qualitative research methodology is employed, incorporating an extensive literature review, analysis of constitutional documents, official reports, academic studies, and historical data. The findings indicate that the presidential organizational structure directly influences administrative efficiency and decision-making processes; however, the principle of separation of powers and the system of checks and balances impose significant limitations on presidential authority. This study offers a comprehensive evaluation of the challenges, advantages, and overall effectiveness of presidential governance in contemporary American politics.