Diyabetik nöropatinin ayak plantar basınç alanlarına etkileri ve NLRP3 inflamazom aktivitesiyle ilişkisi
Effects of diabetic neuropathy on foot plantar pressure areas and its relationship with NLRP3 inflammasome activity
- Tez No: 932312
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN AKARSU
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Diyabetik nöropati diyabetik ayak ülseri gelişme riskini arttırır. Periferik sinir dejenerasyonu ayağın biyomekaniği, plantar basınç dağılımı ve yürüme parametrelerinde değişikliklere yol açarak ülser oluşumuna zemin hazırlayabilir. NLRP3 inflamazomunun diyabet ve komplikasyonlarının patogenezinde rol oynadığı bildirilmiştir. Bu çalışmada diyabetik periferik nöropatinin plantar basınç dağılımı ve yürüme analizi parametrelerine etkisini belirlemeyi, NLRP3 düzeylerinin nöropati şiddeti ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Mart-Eylül 2024 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Polikliniğine başvuran 18-65 yaş arasında 193 diyabet hastası ve diyabeti olmayan 34 birey dahil edildi. Hastalar semptom ve muayene anketleri ile nöropati yok, hafif, orta şiddette ve şiddetli nöropati gruplarına ayrıldı. Katılımcıların yürüme analizi ve plantar basınç verilerinin yanı sıra tam kan sayımı, HbA1c, spot idrarda albümin/kreatinin oranı ve diğer rutin biyokimyasal tetkikleri değerlendirildi. Diyabetli grupların elektromiyografi (EMG) bulguları ve çalışmaya katılan tüm bireylerin NLRP3 düzeyleri analiz edildi. Çalışma grupları yürüme analizi parametreleri, plantar basınç dağılımı, elektromiyografi bulguları ve NLRP3 düzeyleri açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 227 katılımcının 134'ü (% 59) kadın olup, yaş ortalaması 51±10 yıl ve ortalama hastalık süresi 12,9±7,5 yıl olarak bulundu. Nöropati şiddeti arttıkça hastalık süresi, hipertansiyon, hiperlipidemi, retinopati, albuminüri ve makrovasküler hastalık sıklığında anlamlı artış görüldü (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Diabetic neuropathy increases the risk of developing diabetic foot ulcers. Peripheral nerve degeneration may lead to changes in foot biomechanics, plantar pressure distribution and gait parameters, which may predispose to ulcer formation. NLRP3 inflammasome has been reported to play a role in the pathogenesis of diabetes and its complications. In this study, we aimed to determine the effect of diabetic peripheral neuropathy on plantar pressure distribution and gait analysis parameters and to evaluate the relationship between NLRP3 levels and neuropathy severity. Materials and Methods: Between March and September 2024, 193 diabetic patients aged 18-65 years and 34 non-diabetic individuals admitted to the Gaziantep University Endocrinology and Metabolism Outpatient Clinic were included in the study. Patients were divided into no neuropathy, mild, moderate, and severe neuropathy groups with symptom and examination questionnaires. In addition to gait analysis and plantar pressure data, complete blood count, HbA1c, albumin/creatinine ratio in spot urine, and other routine biochemical tests were evaluated. Electromyography (EMG) findings of the diabetic groups and NLRP3 levels of all study participants were analyzed. Study groups were compared in terms of gait analysis parameters, plantar pressure distribution, electromyography findings, and NLRP3 levels. Results: Of the 227 participants, 134 (59%) were women, with a mean age of 51± 10 years and a mean disease duration of 12.9± 7.5 years. As neuropathy severity increased, the frequency of disease duration, hypertension, hyperlipidemia, retinopathy, albuminuria, and macrovascular disease increased significantly (p0.05).