Vel-asr Suresi Tefsiri adlı eseri bağlamında Ahmet Hamdi Akseki'nin hayatı, düşünceleri ve tefsir metodu
Life, thoughts and methodology of tafsir of Ahmet Hamdi Akseki in light of 'Exegesis of Surah Al-Asr'
  1. Tez No: 932321
  2. Yazar: BEYZA HİLAL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KILIÇARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ahmet Hamdi Akseki, birçok önemli devlet kademelerinde görev yapmıĢ; hilafet, meĢrutiyet ve Cumhuriyet dönemlerine tanıklık etmiĢ, özel dersler yanında resmî kurumlarda da eğitim alarak kendini geliĢtirmiĢ bir ilim, fikir, düĢünce ve mücadele adamıdır. ÇalıĢma yaptığı her alanda, çok sayıda eseri bulunmaktadır. Eserlerinin en önemlilerinden biri de bu araĢtırmaya esas olan“Asr Suresi Tefsiri”dir. Akseki‟nin, Asr suresini açıkladığı çok beğenilen bir vaazının sonunda zamanın Diyanet ĠĢleri BaĢkanı Rıfat Börekçi‟nin tavsiye ve teĢviki ile yazdığı bu eser; sure bazlı ilk Türkçe tefsir olma özelliği de taĢımaktadır. Bu eserinde açıkça görülüyor ki; Akseki, tefsiri toplumun ihtiyaçlarını karĢılamada ve sorunları çözmede bir vasıta olarak değerlendirmektedir. Bu çalıĢma, Ahmed Hamdi Akseki'nin Vel Asr Suresi Tefsiri bağlamında hayatını, düĢüncelerini, tefsirini ve tefsir metodunu gün yüzüne çıkarma ve müellifin yorumuyla kurtuluĢ yollarını okuyucu ile buluĢturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ahmet Hamdi Akseki is a scholar of 'ilm who served in many significant state positions, witnessed the Caliphate, the Constitutional Monarchy and the Republic periods, and developed himself by receiving education in official institutions as well as private lessons. He is a scholar, thinker, and activist with numerous works in various fields. One of his significant works is the“Asr Suresi Tefsiri”(The Tafsir of Surah al-Asr), which is the first surah-based tafsir in Turkish and was written by Akseki after a highly renowned sermon on Surah Asr, with support and counsel from Rıfat Börekçi, the President of Religious Affairs at that moment in time. In this work, Akseki views the tafsir as a means to meet societal needs and solve problems. This study aims to present the author's understanding of the paths of salvation while shedding light on the life, ideas, tafsir, and tafsir method of Ahmet Hamdi Akseki within the framework of his tafsir of Surah al-Asr.