Kızılcahamam'da Türk devri mimari eserleri
Architectural structures in the Turkish period of Kızılcahamam
- Tez No: 932320
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇERKEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 423
Özet
Bu çalışma Ankara İli, Kızılcahamam İlçesi'nde bulunan“Türk Devri Mimari Eserleri”ni konu almaktadır. Bu kapsamda on beş cami, bir hamam, yirmi yedi çeşme ve bir kervansaray kalıntısı değerlendirilmiştir. Eserlerin ekseriyeti Geç Osmanlı dönemi yapıları olmakla birlikte aralarında Selçuklu ve Beylikler döneminden, zamanla işlev değiştirmiş ya da müdahalelerle eklentiler alarak günümüze ulaşmış yapı örnekleri de bulunmaktadır. Çalışmanın ana amacını teşkil eden unsur; gerek arşiv ve literatür gerekse saha çalışmaları esnasında elde edilen veriler ışığında, önemi yeterince anlaşılamamış ve keşfedilmeyi bekleyen eserlerle ilgili farkındalık oluşturmaktır. Sunulmuş olan veriler eserlere doğru yaklaşımı teşvik edecek ve gelecek nesillere aktarımında bir adım olarak tarihe not düşülmüş olacaktır. Yeterince tanıtılmamış ve içinde barındırdığı değerlerle bir bütün olan Kızılcahamam bölgesinin daha iyi anlaşılması, bu tarz çalışmaların çoğalması ile mümkündür.
Özet (Çeviri)
This study is about Turkish period architectural structures located in Kızılcahamam District of Ankara Province. The evaluation included fifteen mosques, one bath house, twenty-seven fountains, and one covered caravanserai ruins. Although the majority of the structures are from the Late Ottoman period, there are also examples of structures from the Seljuk and Beylik periods that have changed their function over time or have survived to the present day by receiving additions through interventions. The main purpose of the study is to raise awareness about the works whose importance has not been sufficiently understood and are waiting to be discovered in the illumination of the data obtained both from the archives and literature and during field studies. By presenting the data, it will encourage the correct approach to the works and will be remembered as a milestone in their transfer to future generations. Therefore, increased studies can lead to a better understanding of the Kızılcahamam region, which has not been sufficiently introduced and has its own values.