Türk siyasetinde Celal Bayar-Adnan Menderes ilişkisi
Celal Bayar-Adnan Menderes relationship in Turkish politics
- Tez No: 932332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİRDES TEMİZGÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Türk Siyasetinde Celal Bayar-Adnan Menderes İlişkisi adlı bu tez çalışmasında, Tük siyasetine uzun yıllar hizmet eden Celal Bayar ve Adnan Menderes'in ilişkileri üzerinde durulmuştur. Bu iki önemli ismin dönemin şartlarına göre aralarındaki ilişkinin ne yönde ilerlediği önem kazanmaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi bünyesinde başlayan bu ilişki ağı, çok partili hayata geçilmesiyle birlikte işbirliğine dönüşecektir. 1946 yılında Demokrat Parti'nin kurucu kadrosu içinde yer alan Celal Bayar ve Adnan Menderes, siyasette yan yana gelmişlerdir. 1950 Genel Seçimlerinde ciddi bir başarı göstererek, 27 yıllık tek parti yönetiminin sona ermesine öncülük etmişlerdir. Demokrat Parti'nin iktidara gelmesi, Türkiye'de yeni bir dönemin kapısını aralamıştır. Bu başarı, iki liderin yıllarca bir arada anılmalarını ve Türk siyasetine adlarını yazdırmalarını sağlamıştır. Celal Bayar'ın Cumhurbaşkanı, Adnan Menderes'in Başbakan olarak devam ettiği bu süreç; 1960 darbesine kadar birçok olayı bünyesinde barındırmıştır. Yaşanan gelişmeler doğrultusunda şekillenen, iki devlet adamının ilişkisini ortaya koyması açısından bu çalışma önem kazanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis titled Celal Bayar-Adnan Menderes Relationship in Turkish Politics, the relations of Celal Bayar and Adnan Menderes, who served Turkish politics for many years, are focused on. The direction in which the relationship between these two important figures progressed according to the conditions of the period becomes important. This relationship network, which started within the Republican People's Party, will turn into cooperation with the transition to multi-party life. Celal Bayar and Adnan Menderes, who were among the founding staff of the Democratic Party in 1946, came together in politics. They showed significant success in the 1950 General Elections, leading to the end of 27 years of single-party rule. The Democratic Party's coming to power opened the door to a new era in Turkey. This success enabled the two leaders to be remembered together for years and to make their mark in Turkish politics. This process continued with Celal Bayar as President and Adnan Menderes as Prime Minister; It included many events until the 1960 coup. This study will gain importance in terms of revealing the relationship between two statesmen, which was shaped in line with the developments.