Coordination of agents in multi-agent search
Çok etmenli aramada etmenlerin koordinasyonu
- Tez No: 93237
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK POLAT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 2000
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 47
Özet
oz ÇOK ETMENLİ ARAMADA ETMENLERİN KOORDİNASYONU Çakır, Armağan Yüksek Lisans, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Faruk Polat Kasım 2000, 47 sayfa Arama, yapay zeka konusunda temel bir problem çözüm tekniğidir. En iyi çözümü bulmayı hedefleyen geleneksel arama algoritmaları kadar gerçek zamanlı kısıtlamaları karşılamak için yarı-iyi çözümleri bulmaya çalışan gerçek zamanlı arama algoritmaları da mevcuttur. Bu tezde, çok etmenli gerçek zamanlı arama algoritmaları ve etmenler arası mevcut koordinasyon mekanizmaları incelenmiş, labirent problemlerini çözmeye çalışan etmenler için yeni bir koordinasyon mekanizması, görüş derinliği olan iz bırakan etmenler, geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu algoritmada, etmenler çevrelerini belirli bir görüş derinliğinde görebilmekte, dolayısıyla çevrelerini kısmen gözlemleyebilmektedirler. Böylece, bir sonraki hareketlerini, bir sonraki adımın bilgisi ile değil, bu kısmi gözlemlerin tamamını kullanarak belirlemektedirler. İz bırakma mekanizması da etmenler arası bir koordinasyon mekanizmasıdır. Bir etmen bir sonraki hareketini belirlediktensonra, hareketini yapmadan hareket edeceği yöne iz bırakır. Başka bir etmen aynı pozisyona geldiğinde daha önce bırakılmış olan izi görür ve mümkünse daha önce seçilmiş olan yönden farklı bir yönde hareket eder. Böylece, iz bırakma etmenlerin hareketlerini birbirleriyle koordine etmelerine yardımcı olur. Koordinasyon fazladan bir yük getirmesine rağmen, yapılan deneyler bu mekanizmanın labirent problemlerinde hem arama zamanı, hem de çözüm uzunluğunda başarılı olduğunu göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Çok etmenli gerçek zamanlı arama, koordinasyon, dağıtık yapay zeka, izlenimsel arama, labirent problemleri, görüş derinliği, iz bırakan etmenler. VI TCrtKSHCÛĞRITİMKDRÜl* DOKÜMANTASYON MERKEZ*
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COORDINATION OF AGENTS IN MULTI- AGENT SEARCH Çakır, Armağan M.S., Department of Computer Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Faruk Polat November 2000, 47 pages Search is a fundamental problem solving method in Artificial Intelligence. In addition to traditional off-line search algorithms which aim at finding an optimal solution, real-time search algorithms try to find a sub-optimal solution more quickly than traditional algorithms to meet real-time constraints. In this thesis, we study multi-agent real-time search algorithms and existing coordination mechanisms among agents. We introduce a new coordination mechanism for agents trying to solve maze problems, namely marking agents having visual depths. In this algorithm, agents can see their environment with a specified visual depth and therefore can partially observe their environment. Instead of using only one move ahead information, the agents use this partial observation when they select a next move. Marking mechanism is the cooperation mechanism among the agents. When an agent selects its next move, it marks its direction of move before mexecuting the move. When another agent comes to this position, it sees this mark and if possible, moves in a different direction than the previously selected direction. In this way, marking helps agents coordinate their moves with other agents. Although coordination brings an overhead, from experiments we observe that this mechanism is effective in both search time and solution length in maze problems. Keywords : Multi-Agent Real-Time Search, Coordination, Distributed Artificial Intelligence, Heuristic Search, Maze Problems, Visual Depth, Marking Agents. IV