Sanayi 4.0 bağlamında öğretmen yeterlikleri üzerine bir analiz
An analysis on teacher competencies in the context of Industry 4.0
- Tez No: 932380
- Danışmanlar: PROF. DR. VİCDAN ALTINOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Dördüncü sanayi devrimi sadece ekonomiyi ve üretim süreçlerini etkilememiş eğitim politikalarını ve sosyal yaşamı etkilemiştir. Diğer sanayi devrimleri yavaş ve süreç içerisinde gelişirken dördüncü sanayi devrimi hızla ve tüm toplumsal alanları aynı anda etkileyerek ilerlemiştir. Dördüncü sanayi devrimi istihdam politikalarını dolayısıyla beşeri sermaye kaynağını etkilemiştir. Beşeri sermayenin sahip olması gereken yetkinlikleri hızla değiştirmiş piyasa arz talep dengesini bozmuştur. Beşeri sermayeyi geliştirmek ve artırmak için eğitim kritik rol oynar. Dördüncü sanayi devrimi eğitim politikalarının dolayısıyla öğretmenlerin sahip olması gereken yeterliklerin sorgulanmasına yol açmıştır. Eğitim sistemlerinin kalitesinde başat unsur olan öğretmenlerin bu bağlamda sahip olması gereken yeterlikler bu çalışmada sorgulanmıştır. Dördüncü sanayi devrimi bağlamında öğretmen yeterliklerin tespit edildiği bu çalışmada ilk olarak sanayi 4.0, eğitim 4.0 ve öğretmen 4.0 kavramları tanımlanmıştır. Avrupa, Asya ve ABD öğretmen yeterlik çerçeveleri incelenmiştir. Ulusal ve uluslararası raporlar incelenmiştir. Öğretmenlik mesleği yeterliklerini tespit etmek amacıyla Delphi metodu kullanılmıştır. Delphi panellerine her turda sayısı değişen alan uzmanları katılmıştır. Delphi panelleri uzmanlar arası görüş birliğinin oluşması üzere 2 tur düzenlenmiştir. Delphi panelleri sonucunda elde edilen veriler belirlenen ölçütlere göre analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda mevcut öğretmenlik mesleği genel yeterlik çerçevesi sanayi 4.0 bağlamında yetersiz bulunmuştur. Delphi sonucunda alan uzmanlarının görüşleri doğrultusunda sanayi 4.0 bağlamında öğretmen yeterliklerinin 9 kategoriden oluştuğu sonucuna varılmıştır. Buna göre öğretmen yeterlikleri“dijital yeterlikler”,“çeşitlilik ve kapsayıcılık”,“sürdürülebilir kalkınma eğitimi”,“mesleki etik”,“kişisel özellikler”,“sosyal duygusal yeterlikler”,“araştırma odaklılık”,“mesleki özellikler”ve“ gelecek odaklılık”kategorilerinden oluşmaktadır. Bu çalışmanın sonuçlarının eğitim politikalarına, öğretmen yetiştirme programlarına, hizmet içi öğretmen eğitimlerinin içeriğine, öğretmenlerin kendilerini değerlendirmesi ve sürekli mesleki gelişim süresini planlamasına yol gösterici olması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The fourth industrial revolution has affected the economy, production processes, education policies, and social life. While other industrial revolutions developed slowly and in a process, the fourth industrial revolution progressed rapidly and affected all social areas at the same time. The fourth industrial revolution has affected employment policies and thus human capital resources. It has rapidly changed the competencies that human capital should have and disrupted the market supply and demand balance. Education plays a critical role in developing and increasing human capital. The fourth industrial revolution has led to the questioning of education policies and therefore the competencies that teachers should have. The competencies that teachers, who are the main element in the quality of education systems, should have in this context are questioned in this study. In this study, in which teacher competencies are determined in the context of the fourth industrial revolution, firstly, the concepts of industry 4.0, education 4.0 and teacher 4.0 are defined. European, Asian and US teacher competency frameworks were analyzed. National and international reports were analysed. Delphi method was used to determine the teaching profession competences. Experts from different fields participated in Delphi panels in each round. Delphi panels were organized in 2 rounds to ensure consensus among experts. The data obtained as a result of Delphi panels were analyzed according to the determined criteria. As a result of the research, the current teaching profession general competence framework was found inadequate in the context of industry 4.0. As a result of Delphi, it was concluded that teacher competencies in the context of industry 4.0 consist of 9 categories in line with the opinions of field experts. Accordingly, teacher competences consist of 'digital competencies', 'diversity and inclusion', 'sustainable development education', 'professional ethics', 'personal characteristics', 'social emotional competences', 'research orientation', 'professional characteristics' and 'future orientation' categories. The results of this study are suggested to guide educational policies, teacher training programmes, the content of in-service teacher training, teachers' self-evaluation and planning of continuous professional development time.