Selman Ada'nın Ali Baba ve Kırk Haramiler operasında kadın karakterlerin müzikal ve vokal tekniği açısından incelenmesi
Examination of female characters in Selman Ada's opera 'Ali Baba and the Forty Thieves' in terms of musical and vocal techniques
- Tez No: 932405
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL LEVENT KUTERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Ali Baba ve Kırk Haramiler masalı, Bin bir Gece masallarında da birçok şekilde işlenen yaygın bir masaldır. Orta Doğu kökenli olan masal, Selman Ada tarafından 1989 yılında iki perde olarak bestelenmiş olup, ilk temsilini 1991 yılında gerçekleştirmiştir. Operadaki masalın konusunu temellendiren karakterler besteci tarafından belirlenmiş seslerle temsil edilmektedir. Bu çalışmada operanın konusunu işleyen baş kadın karakterlerinden olan Ayşe, Nurcihan ve Zeynep'in müzikal – vokal tekniği üzerinde durulması amaçlanmaktadır. Müzikal form yapısı içinde insan sesindeki karakteristik ses aralıkları, ses ve vokal teknikleri, ulaşılmak istenen hedef, bestecinin yaratmış olduğu karakter, ses aralıkları sözlerin karakterini yansıtan ton, ses yüksekliği vokal tekniğinin analizinde öne çıkacak yöntemlerdir. Bu sanat çalışması raporunda Türk opera bestecilerinden Selman Ada'nın Ali Baba ve Kırk Haramiler adlı operasında yer alan Ayşe (soprano), Nurcihan (soprano) ve Zeynep (mezzo soprano) karakterlerinin şan ekollerine adaptasyonu incelenecektir. Bu kapsamda yapılan inceleme ile bestecinin yaratmış olduğu karaktere ait ses aralığının renk ve tını açısından yaklaşımları ile bunun şan ekolü açısından yorumcu-sanatçıya etkisi ve katkısı hedef alınacaktır. Eserin bu çerçevede analizinin yapılabilmesi için eserin partisyonuyla birlikte, literatür taramasına ve program notlarına yer verilecektir. Bu incelemeler sonucunda eserdeki baş kadın karakterlerin icra ettikleri parçaların opera literatüründe bu eserleri seslendirecek olan operacılara yol gösterecektir.
Özet (Çeviri)
The tale of Ali Baba and the Forty Thieves is a well-known story that has been adapted in various ways in“One Thousand and One Nights”. This Middle Eastern tale was composed by Selman Ada in 1989 as a two-act opera and had its premiere in 1991. The characters that form the foundation of the story in the opera are represented by voices designated by the composer. This study aims to focus on the musical and vocal techniques of the opera's main female characters, Ayşe, Nurcihan, and Zeynep. Within the musical form structure, key methods in analyzing vocal technique include the characteristic vocal ranges in human voice, vocal techniques, the intended artistic goal, the character created by the composer, the pitch ranges reflecting the character of the lyrics, tone, and vocal registers. This artistic study report will examine the adaptation of the characters Ayşe (soprano), Nurcihan (soprano), and Zeynep (mezzo-soprano) in Ali Baba and the Forty Thieves, composed by one of Turkey's opera composers, Selman Ada, to different singing schools. The study will analyze the vocal range of the characters created by the composer, their tonal and timbral approaches, and their impact and contribution to the performer-artist from the perspective of vocal schools. To analyze the work within this framework, the opera's score, along with a literature review and program notes, will be included. The findings of this study will serve as a guide for opera singers performing these roles by examining the pieces performed by the main female characters within the opera literature.