İlhan Usmanbaş'ın 'Morton'a (Feldman) Göndermeler' ve 'Göndermeler II' eserlerinin bestecilik teknikleri açısından incelenmesi
The analysis of İlhan Usmanbaş's 'Allusions to Morton Feldman' and 'Allusions II' works in terms of compositional techniques
  1. Tez No: 932410
  2. Yazar: AHMET TAMER TOPUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATIRA AHMEDLİ CAFER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kompozisyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bestecilik kariyeri boyunca Amerika ve Avrupa'daki çağdaşlarıyla eş zamanlı olarak müzikteki yeni teknik ve anlatım yöntemlerini müzikal diline aktaran İlhan Usmanbaş'ın Morton'a (Feldman) Göndermeler ve bu eserin genişletilmiş bir biçimde orkestra yazısına uyarlanışı olan Göndermeler II eserleri, bestecinin 1990'lı yıllardan itibaren daha somut bir yazım dili benimsediği bestecilik dönemine ait eserleridir. Bu çalışmada Morton'a (Feldman) Göndermeler eseriyle ilgili olarak 36 kesitin birbirleriyle olan ilişkileri, Göndermeler II eseriyle ilgili olarak 28 kesitin birbirleriyle olan ilişkileri, orkestra uyarlaması yapılırken hangi hususların gözetildiği ve 20. yy.ın önemli figürlerinden Feldman'a Usmanbaş'ın söz konusu eserlerde nasıl göndermelerde bulunduğunun ortaya konulması amaçlanmıştır. Yürütülen çalışmada, dizisel olmayan atonal bir müzikte seslerin nasıl organize edilmiş olabileceği, eser süresince kullanılan ses malzemesinin niteliğinin belirlenmesi, tasnif edilmesi ve birbirleriyle olan ilişkilerinin saptanması konusunda yöntem olarak Pitch Class Set Teori esas alınmıştır. Son olarak bahse konu eserlerin benzeşen ve ayrışan yanları belirlenerek karşılaştırmaları yapılmıştır. Araştırma sonucunda birbirinden bağımsız gibi görünen kesitlerin, kullanılan pitch class setlerin göz önüne alınmasıyla belirlenen sekiz temel kesite dayandığı, diğer kesitlerin bu temel kesitler etrafında kümelenerek bir bütün oluşturduğu görülmüştür. Bu bağlamda Usmanbaş'ın Feldman'a, ilk bakışta birbirinden bağımsız gibi görünen müzik fikirlerinin bir araya getirilmesiyle müziğin tasarlanması ve müzikal akıştaki süreklilik konularında göndermelerde bulunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout his compositional career, İlhan Usmanbaş incorporated new techniques and expressive methods in music into his musical language around the same time as his contemporaries in America and Europe. His works Allusions to Morton Feldman (Morton'a Göndermeler) and its expanded orchestral adaptation Allusions II (Göndermeler II) belong to the compositional period from the 1990s onwards, during which he adopted a more concrete writing style. This study aims to reveal the relationships among the 36 sections in Allusions to Morton Feldman, the relationships among the 28 sections in Allusions II, the considerations taken into account during the orchestral adaptation, and how Usmanbaş alluded to Feldman, one of the significant figures of the 20th century, in these works. In the conducted study, Pitch Class Set Theory was used as a method to determine how pitches might have been organized in non-serial atonal music, to identify and classify the nature of the pitch material used throughout the work, and to establish their interrelationships. Finally, the similarities and differences of the mentioned works were identified and compared. As a result of the research, it was observed that the sections, which appear to be independent from each other, are based on eight fundamental sections determined by considering the used pitch class sets, and that the other sections cluster around these fundamental sections to form a whole. In this context, it was concluded that Usmanbaş alluded to Feldman in terms of designing music by bringing together musical ideas that seem independent at first glance and ensuring continuity in the musical flow.