Türkiye'de uygulanan vergi politikalarının vergi uyumuna etkisi
The impact of tax policies on tax compliance in Turkey
  1. Tez No: 932409
  2. Yazar: TUGAY ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEBİ KONUKCU ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Devletin kamu hizmetlerini gerçekleştirebilmesi için vergi toplaması gerekir. Vergilerin eksiksiz toplanabilmesi için de mükelleflerin vergiye uyumlu olması gerekir. Mükellefler vergiyi gönüllü olarak ödeyebileceği gibi idarenin vergiye uyumu zorlaması da gerekebilir. Fakat gönüllü uyum hem idare hem de mükellefler için daha arzu edilen durumdur. Gönüllü vergi uyumunun da bazı belirleyicileri vardır ve idare uygulayacağı politikalar yoluyla bu faktörleri etkiler. Bu çalışmada, önce bu konuda yapılmış çalışmalar incelenmiştir. Ardından mükelleflerin vergi uyumu davranışını etkileyen faktörleri araştırdık ve son olarak idarenin gönüllü vergi uyumunu artırmak için hangi politikaları uygulayabileceği değerlendirmiştir. Daha sonra ise Türkiye'de uygulanan çeşitli vergi politikalarının vergi uyumuna olan etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The state must collect taxes in order to perform public services. In order for taxes to be collected in full, taxpayers must be tax compliant. Taxpayers can pay the tax voluntarily, or the administration may need to enforce compliance with the tax. However, voluntary compliance is more desirable for both the administration and the taxpayers. Voluntary tax compliance also has some determinants, and the administration influences these factors through the policies it implements. In our study, we first examined the studies on this subject. We then investigated the factors influencing taxpayers' tax compliance behavior, and finally assessed what policies the administration could implement to increase voluntary tax compliance. The results we have reached show us that the administration should implement practices that make taxpayers feel that they are treated fairly and help them, as well as coercive strategies to increase voluntary compliance with taxes. The administration should adopt a friendly approach to compliant taxpayers and impose harsh and dissuasive sanctions against tax evaders.