The role of digitalization on employee productivity and satisfaction- with the moderating effect of 21st-century skills
Dijitalleşmenin çalışan verimliliği ve çalışan memnuniyeti üzerindeki rolünün- 21.yy. yeteneklerinin moderatör etkisi ile incelenmesi
- Tez No: 932417
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ASLI EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, finans sektöründe dijitalleşmenin, çalışan memnuniyeti ve çalışan verimliliği üzerindeki etkisini, 21. yüzyıl yeteneklerinin moderatör etkisi ile incelemeyi hedeflemektedir. Modelin test edilebilmesi için finans sektöründe çalışan beyaz yakalı bireylere 48 soru yöneltilmiştir. Sorular, çalışanların dijitalleşme algısı, çalışan verimliliği, çalışan memnuniyeti, iletişim ve iş birliği yetenekleri ile ilgili ölçekleri içermektedir. Ayrıca, anket cinsiyet, eğitim seviyesi ve şirket içi pozisyon gibi demografik soruları da kapsamaktadır. Araştırmanın örneklem grubu, finans sektöründe çalışan 135 beyaz yakalı bireyden oluşmaktadır. Toplanan anket verileri SPSS kullanılarak analiz edilmiştir ve dijitalleşmenin, çalışan verimliliğini ve çalışan memnuniyetini artırdığı tespit edilmiştir. Bu iki ilişkide de çalışanların iletişim ve iş birliği algısının moderatör değişken olarak rol oynadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of digitalization on employee satisfaction and employee productivity in the financial sector, with the moderating effect of 21st-century skills. To test the model, 48 questions were asked to white-collar employees working in the financial sector. The questions include scales related to employees' perceptions of digitalization, employee productivity, employee satisfaction, and their communication and collaboration skills. Additionally, the survey includes demographic questions such as gender, education level, and position within the company. The study involves a sample of 135 employees working in white-collar positions within the financial industry. The collected survey data were analyzed using SPSS, and it was found that digitalization increases both employee productivity and employee satisfaction. In both relationships, employees' perceptions of communication and collaboration play a role as a moderating variable.