Alt ekstremite cerrahisinde intratekal uygulanan prilokainin gözlemsel doz çalışması
Observational dose study of intrathecally administered prilocaine in lower extremity surgery
  1. Tez No: 932416
  2. Yazar: NURAY ERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PAKİZE KIRDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Alt ekstremite cerrahilerinde spinal anestezi, sıklıkla tercih edilen bir anestezi yöntemidir. Bu yöntemle kullanılan lokal anestezik türü ve dozu, cerrahi sürenin uzunluğuna ve hastanın özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Çalışmamızda, kliniğimizde rutin olarak kullanılan prilokain dozunun azaltılmasıyla, yeterli cerrahi anestezi sağlanırken olası yan etkilerin azaltılması, hasta mobilizasyonunun hızlandırılması, hastanede kalış süresi ve maliyetlerin düşürülmesi, hasta memnuniyetinin artırılması amaçlanmıştır. Bu prospektif gözlemsel doz çalışmasına, spinal anestezi ile alt ektremite cerrahisi geçiren, operasyon süresi 60 dk'dan kısa süren, 18-65 yaş aralığında ve ASA I/II risk grubunda yer alan 72 hasta, etik kurul onayı alınarak dahil edildi. Hastaların demografik verileri, ek hastalık durumu, ASA skoru ve ameliyat türü sorgulandı. Spinal anestezi uygulama teknikleri, kullanılan iğne, uygulayan hekimin deneyimi ve prilokain dozu kaydedildi. Hastalar perioperatif dönemde, postoperatif PACU ve hastane cerrahi servisinde takip edildi. Hastaların perioperatif hemodinamik verileri, blok seviye takibi, mobilizasyon zamanı, ilk spontan işeme zamanı, NRS skorları, ilk analjezi istek zamanı ve tüketilen opioid miktarı, gelişen komplikasyonlar, hastanede kalış süresi ve hasta memnuniyeti kaydedilerek değerlendirildi. Çalışmamızda kullanılan prilokain dozlarında tüm hastaların hemodinamileri stabil seyretmiş ve etkin bir operasyon süreci gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Spinal anesthesia is a commonly preferred anesthetic technique in lower extremity surgeries. The type and dose of local anesthetic used in this method vary depending on the duration of the surgery and patient-specific factors. In our study, we aimed to reduce the routine prilocaine dose used in our clinic to achieve adequate surgical anesthesia while minimizing potential side effects, accelerating patient mobilization, reducing hospital stay and costs, and enhancing patient satisfaction. In this prospective observational dose study included 72 patients aged between 18-65 years, classified as ASA I/II, who underwent lower extremity surgery under spinal anesthesia with an operative duration of less than 60 minutes. Ethical approval was obtained before the study. Demographic data, comorbid conditions, ASA scores, and types of surgery were recorded. Spinal anesthesia techniques, type of needle used, experience of the performing anesthesiologist, and prilocaine dose were documented. Patients were monitored perioperatively, in the postoperative PACU, and in the surgical ward. Perioperative hemodynamic data, block level assessments, mobilization time, first spontaneous voiding time, NRS pain scores, time to first analgesic request, opioid consumption, complications, length of hospital stay, and patient satisfaction were recorded and evaluated. Hemodynamic stability was maintained in all patients across the prilocaine doses used, and an effective surgical process was achieved.