Çocukluk çağı menenjit ve ensefalit tanısında multiplex PCR yönteminin etkinliği
  1. Tez No: 932480
  2. Yazar: YUSUF SERHAT KARAKEÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Menenjit meninks zarlarının iltihaplanması sonucu oluşan, yüksek morbiditeye ve ciddi komplikasyonlara neden olan bir merkezi sinir sistemi enfeksiyonudur. Enfeksiyöz ve non- enfeksiyöz olmak üzere birçok nedeni vardır. Bu çalışma hızlı tanı ve duyarlılığı yüksek olan multiplex PCR gibi moleküler testleri kullanarak, bu testlerin etkinliğini araştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 1 Ocak 2020/1 Kasım 2024 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine başvuran 0-18 yaş arası, BOS multiplex PCR'da üremesi olan menenjit ve ensefalit tanısı alan 26 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, başvuru şikayetleri, laboratuvar ve görüntüleme sonuçları retrospektif olarak hastane sisteminden ve hastaların dosyalarındaki bilgilerden elde edildi. Bulgular: Olguların yaş ortalaması 5,42±4,25 yıl olup, %65,4'ü 5 yaş üstüydü. Hastaların %61,5'i erkekti ve en yüksek vaka oranları yaz ve kış mevsimlerinde görüldü. En sık başvuru şikâyetleri ateş(%84,6) ve kusma(%76,9) idi. BOS multiplex PCR ile bakteriyel etkenler %46,1, viral etkenler %53,9 oranında tespit edildi; en sık Streptococcus pneumoniae (%75) ve Enterovirüsler (%57,2) izole edildi. Tedavide en çok Vankomisin + 3. Kuşak SS (%42,3) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Meningitis is a central nervous system infection caused by inflammation of the meningeal membranes, leading to high morbidity and serious complications. It has many causes including infectious and non-infectious. This study aims to investigate the efficacy of molecular tests such as multiplex PCR, which have high sensitivity and rapid diagnosis. Materials and Methods: Between January 1, 2020 and November 1, 2024, 26 patients aged 0-18 years with meningitis and encephalitis diagnosed by CSF multiplex PCR who were admitted to Dicle University Medical Faculty Hospital were included in the study. Demographic characteristics, presenting complaints, laboratory and imaging results were obtained retrospectively from the hospital system and patients' files. Results: The mean age of the patients was 5.42±4.25 years and 65.4% were over 5 years old. 61.5% of the patients were male and the highest incidence rates were observed in summer and winter seasons. The most common presenting complaints were fever (84.6%) and vomiting (76.9%). Bacterial and viral agents were detected by CSF multiplex PCR in 46.1% and 53.9% of cases, respectively; Streptococcus pneumoniae (75%) and Enteroviruses (57.2%) were most frequently isolated. Vancomycin + 3rd generation SS (42.3%) was most commonly used in treatment.