Hafif otonom kortizol sekresyonlu hastalarda hedonik açlık ile agouti-ilişkili peptid, nöropeptid y ve leptin arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between hedonic hunger and agouti-related peptide, neuropeptide y, and leptin in patients with mild autonomous cortisol secretion
- Tez No: 932479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU PINAR ŞARER YÜREKLİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN ÜNAL KOCABAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Hafif otonom kortizol sekresyonu (HOKS), Cushing sendromumun klinik belirtileri olmaksızın, hiperkortizolemi ve ilişkili metabolik komorbiditelerle karakterize bir hastalıktır. Adrenal insidentalomalarda yüksek bir prevalansa sahip olup, en sık saptanan fonksiyonel adrenal adenomlardandır. Hedonik açlık ise metabolik ihtiyaç yokluğunda besinden zevk alma beklentisiyle ortaya çıkan, fazla besin tüketimine yol açarak yeme davranış bozuklukları, obezite ve obezite ilişkili pek çok metabolik hastalığa neden olan bir durumdur. Bu çalışmada, HOKS tanılı hastalarda hedonik açlık varlığı, oreksijenik peptitler Nöropeptit Y(NPY) ve Agouti ile ilişkili peptit (AgRP) ile anoreksijenik peptit leptin ile ilişkisi ve yeme davranışlarına etkisinin nonfonksiyonel adrenal adenomlu (NFA) hastalarla karşılaştırılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nden takipli 18-70 yaş arası 41 HOKS ve 41 NFA tanılı hasta dahil edilmiştir. Hastaların sosyodemografik özellikleri kaydedilmiş, antropometrik ölçümleri yapılmış, hedonik açlığı değerlendirmek amacıyla Besin Gücü Ölçeği (BGÖ), yeme davranışlarını değerlendirmek için Hollanda Yeme Davranışı Anketi (HYDA) ile Üç Faktörlü Yeme Anketi (ÜFYA), duygudurum değerlendirilmesi için ise Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ) uygulamıştır. Hiperkortizolemi durumu ile metabolik durumlarının değerlendirilmesi için ACTH (ng/L), Kortizol (µg/dL), DHEAS (µg/dL), 1 mg DST sonrası sabah kortizol (µg/dL), açlık kan şekeri (mg/dL), HbA1c, total kolesterol(mg/dL), trigliserit (mg/dL), HDL kolesterol (mg/dL), LDL kolesterol(mg/dL) düzeyleri kaydedilmiş; AGRP (pg/mL), NPY (pg/mL) ve Leptin (ng/mL) düzey tayini için venöz kan örnekleri alınmış ve uygun şekilde çalışılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen HOKS ve NFA grupları ileri yaştaydı ve medyan yaş değerleri benzerdi (sırasıyla 59(IQR:16) yıl ve 60(IQR:10) yıl, p=0,735).
Özet (Çeviri)
Objective: Mild autonomous cortisol secretion (MACS) is a condition characterized by hypercortisolemia and associated metabolic comorbidities without clinical manifestations of Cushing's syndrome. It has a high prevalence in adrenal incidentalomas and is one of the most frequently detected functional adrenal adenomas. Hedonic hunger, on the other hand, is a condition that emerges with the expectation of deriving pleasure from food in the absence of metabolic need, leading to excessive food consumption and subsequently causing eating behavior disorders, obesity, and many obesity-related metabolic diseases. This study aimed to evaluate the presence of hedonic hunger in patients diagnosed with MACS, its relationship with the orexigenic peptides Neuropeptide Y (NPY) and Agouti-related peptide (AgRP), and the anorexigenic peptide leptin, as well as its effects on eating behaviors, in comparison with patients with non-functional adrenal adenomas (NFA). Materials and Methods: The study included 41 MACS and 41 NFA patients aged 18-70 years who were being followed at Ege University Faculty of Medicine Hospital. Patients' sociodemographic characteristics were recorded, anthropometric measurements were taken, and the Power of Food Scale (PFS) was used to assess hedonic hunger. The Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ) and the Three-Factor Eating Questionnaire (TFEQ) were administered to evaluate eating behaviors, while the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) was used for mood assessment. To evaluate hypercortisolemia and metabolic status, ACTH (ng/L), Cortisol (μg/dL), DHEAS (μg/dL), morning cortisol after 1 mg dexamethasone suppression test (μg/dL), fasting blood glucose (mg/dL), HbA1c, total cholesterol (mg/dL), triglycerides (mg/dL), HDL cholesterol (mg/dL), and LDL cholesterol (mg/dL) levels were recorded. Venous blood samples were collected and appropriately processed for the determination of AgRP (pg/mL), NPY (pg/mL), and Leptin (ng/mL) levels. Results: The MACS and NFA groups included in the study were of advanced age with similar median age values (59 (IQR:16) years and 60 (IQR:10) years, respectively, p=0,735).