Uzaktan ve yüz yüze verilen hizmet içi eğitimlerin, çalışan motivasyonu ve performansı üzerine etkileri; Bartın Üniversitesi örneği
Effects of online and face-to-face in-service trainings on employee motivation and performance: The case of Bartın University
  1. Tez No: 932481
  2. Yazar: EBRU DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DEBBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, üniversitede çalışan akademik ve idari personelin katıldıkları uzaktan ve yüz yüze hizmet içi eğitimlerin, çalışan motivasyonu ve performansı üzerindeki etkililiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Bartın Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı birimler, fakülteler, yüksekokullar ve meslek yüksekokullarında görev yapan ve hizmet içi eğitimi almış olan toplam 120 akademik ve idari personel oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, nitel veri analizi tekniklerinden içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, uzaktan ve yüz yüze hizmet içi eğitimlerin çalışan motivasyonu ve performansı üzerinde belirgin etkiler yarattığını ortaya koymuştur. Yüz yüze gerçekleştirilen eğitimler, çalışanların sosyal etkileşimlerini güçlendirerek motivasyonu artırırken, birebir geri bildirim imkânı sunarak öğrenme sürecini desteklemektedir. Öte yandan, uzaktan gerçekleştirilen eğitimler, esneklik sağlaması ve coğrafi sınırlamaları ortadan kaldırmasıyla çalışanların eğitimlere daha kolay erişebilmesini mümkün kılmaktadır. Her iki yöntemin de etkili kullanımının, çalışanların iş becerilerini geliştirmekte olduğu ve performanslarını olumlu yönde etkilediği sonucuna varılmıştır. Ayrıca elde edilen sonuçlar kapsamında gelecekteki çalışmalara yönelik çeşitli önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effectiveness of distance and face-to-face in-service training attended by academic and administrative staff working at the university on employee motivation and performance. Descriptive scanning model, one of the qualitative research methods, was used in the research. The study group of the research consists of a total of 120 academic and administrative personnel who work in units, faculties, colleges and vocational schools affiliated to Bartın University Rectorate and have received in-service training. Data was collected with a semi-structured interview form prepared by the researcher. Content analysis, one of the qualitative data analysis techniques, was used to analyze the data. The findings obtained as a result of the research revealed that distance and face-to-face in-service training had significant effects on employee motivation and performance. Face-to-face trainings increase motivation by strengthening employees' social interactions and support the learning process by providing one-on-one feedback. On the other hand, distance training provides flexibility and eliminates geographical limitations, making it possible for employees to access training more easily. It was concluded that the effective use of both methods improves employees' job skills and positively affects their performance. In addition, various suggestions for future studies are included within the scope of the results obtained.