Üriner inkontinansta rutin muayenede tedavi kararı verilen hastaların perineal ultrason ile korelasyonu
Correlation of perineal ultrasound with patients whose treatment decision was given during routine examination for urinary incontinence
  1. Tez No: 932517
  2. Yazar: OSMAN EVİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR GÖZDE KULHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı perineal ultrasonun üriner inkontinans tanı yöntemi olarak kullanılmasının yanı sıra tedavi yöntemini seçmedeki yeterliliğini gözlemleyip, bundan sonraki tedavi yönetiminde perineal ultrasonun ne düzeyde kullanılabileceğini değerlendirmektir. Gereç ve yöntemler: Çalışmamız, 5 Aralık 2024 – 31 Ocak 2025 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran, 18-80 yaş aralığında olup günlük fiziksel aktivitelerini bağımsız gerçekleştirebilen, evre 3-4 sistosel veya pelvik organ prolapsusu bulunmayan ve daha önce mesane boynu, anterior kompartman defekti ya da pelvik organ prolapsus cerrahisi geçirmemiş hastalarla yürütülen prospektif bir çalışmadır. Bu çalışmada, stres ve miks üriner inkontinansı olan ve daha önce tedavi almamış hastalara rutin muayene ile tedavi kararı verilmiştir. Aynı zamanda bu hastalara perineal ultrason uygulanarak RVA(retrovezikal açı), PUM(puboüretral mesafe), BND(mesane boynu inişi) ve üretra çapı ölçümleri yapılmıştır. Görüntüleme için 3.5-6 MHz B-mod konveks probu bulunan Mindray marka ultrason cihazı kullanılmıştır. Hastalara tedavi öncesinde ve tedaviden bir ay sonra ICIQ-SF anketi uygulanarak tedaviden ne ölçüde fayda sağladıkları değerlendirilmiştir. Çalışmamızın temel amacı, perineal ultrason ile elde edilen parametrelerin rutin tanı ve tedavi yöntemleriyle kıyaslanarak, bu yöntemin tanı koyma ve tedavi planlamadaki potansiyel katkısını belirlemektir. Ayrıca, perineal ultrason parametreleri için bir eşik (cut-off) değer belirleyerek, bu değerin tedavi yönlendirmedeki rolünü değerlendirmek de hedeflenmiştir. Bulgular: Yapılan istatistiksel analizler sonucunda tanıtıcı ve sağlık bilgilerinin tedavi şekline göre anlamlı olarak farklılaşmadığı bulunmuştur (p>0.05). Bu sonuç tanıtıcı ve sağlık bilgilerinin gruplara göre homojen dağıldığını göstermektedir. Medikal ya da cerrahi tedavi olan hastaların ICIQ-UI SF puanlarının preop-postop açısından anlamlı olarak farklılaştığı bulunmuş (tMedikal=12,686, tCerrahi=26.175; p0.05). TOT ya da TVT cerrahisi olan hastaların ICIQ-UI SF puanlarının preop-postop açısından anlamlı olarak farklılaştığı bulunmuş (ZTOT=-3,304, tTVT=22.079; p0,05). Buna göre iki cerrahi türü de ICIQ-UI SF puanlarını düşürmede etkilidir ancak puanları düşürme açısından birbirine göre üstünlüğü yoktur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the use of perineal ultrasound as a diagnostic method for urinary incontinence, as well as its effectiveness in guiding the selection of treatment methods. Additionally, the study seeks to assess the potential role of perineal ultrasound in future treatment management. Materials and Methods:Our study is a prospective study conducted between December 5, 2024, and January 31, 2025, at the Gynecology and Obstetrics Clinic of Konya City Hospital. It includes patients aged 18-80 who can independently perform their daily physical activities, do not have stage 3-4 cystocele or pelvic organ prolapse, and have not undergone previous bladder neck, anterior compartment defect, or pelvic organ prolapse surgery. In this study, patients with stress and mixed urinary incontinence who had not received prior treatment were evaluated through routine examination to determine their treatment plan. Additionally, these patients underwent perineal ultrasound, where RVA (retrovesical angle), PUM (pubourethral distance), BND (bladder neck descent), and urethral diameter measurements were taken. Imaging was performed using a Mindray ultrasound device equipped with a 3.5–6 MHz B-mode convex probe. To assess the effectiveness of treatment, the ICIQ-SF questionnaire was administered to patients both before treatment and one month after treatment. The primary aim of our study is to compare the parameters obtained through perineal ultrasound with routine diagnostic and treatment methods to determine its potential contribution to diagnosis and treatment planning. Additionally, we aim to establish a cut-off value for perineal ultrasound parameters and evaluate its role in guiding treatment decisions. Results:Statistical analyses revealed that demographic and health-related characteristics did not significantly differ based on the type of treatment (p>0.05). This result indicates that these characteristics were homogeneously distributed among the groups.The ICIQ-UI SF scores of patients who underwent either medical or surgical treatment showed a significant difference between the preoperative and postoperative periods (t_Medical=12.686, t_Surgical=26.175; p0.05).For patients who underwent TOT or TVT surgery, ICIQ-UI SF scores significantly differed between the preoperative and postoperative periods (Z_TOT=-3.304, t_TVT=22.079; p0.05).