Çift fonksiyonlu nanokompozit materyaller üzerinde organik kirleticilerin fotokatalitik ve adsorpsiyon temelli giderimi
Photocatalytic and adsorption based removal of organic pollutants on bifunctional nanocomposite materials
  1. Tez No: 932528
  2. Yazar: ÜMİT BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Ekosistem üzerinde olumsuz etkiler yaratan kirleticilerin giderilmesi, su arıtma süreçlerinde karşılaşılan en büyük zorluklardan biri olarak öne çıkmaktadır. Çevresel kirleticilerin giderilmesi için kullanılan ileri arıtma yöntemlerin en önemlileri, fotokatalitik ve adsorpsiyon temelli giderim yöntemleridir. Bu tez çalışmasında, fotokatalitik ve adsorpsiyon temelli giderim yöntemlerinin etkinliğini artırmaya yönelik yeni hibrit materyallerin tasarımı ve uygulanması ele alınmıştır. Bu amaç doğrultusunda ilk çalışmada, düşük maliyeti ve basitliği nedeniyle hidrotermal sentez yöntemi kullanılarak ZnS, CdS ve PbS yarı iletken nanomalzemeler sentezlenmiş ve sonrasında metal sülfürlerin her birinin tek başına Metilen Mavisi'nin (MM) fotokatalitik olarak bozunması üzerine performansları incelenmiştir ve son olarak ZnO ile modifiye edilerek fotokatalitik aktivitelerinin arttırılması hedeflenmiştir. ZnS@ZnO, CdS@ZnO ve PbS@ZnO hibrit nanomateryalleri arasında en yüksek fotokatalitik ve adsorpsiyon temelli giderim aktivitesini göstermesi nedeniyle, ZnS@ZnO hibrit nanokompoziti fotokatalitik ve adsorpsiyon temelli giderim çalışmalarında kullanılmıştır. İkinci çalışmada ise, iki boyutlu (2D) yapılarıyla sıra dışı özelliklere sahip olan VS2 (GMDK) ve Ti3C2 MXene nanomateryallerinin sentezlenmesi sonrasında elde edilen VS2@Ti3C2 MXene hibrit nanokompozitinin hem fotokatalitik hem de adsorpsiyon temelli kirletici giderimi üzerine deneysel çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Tez çalışmasında; her iki yöntem arasındaki sinerjiyi ortaya koyarak, atık su giderimi üzerine daha verimli ve sürdürülebilir çözümler geliştirmek hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The removal of pollutants that have adverse effects on ecosystems is one of the greatest challenges encountered in water treatment processes. The most important advanced treatment methods used for the removal of environmental pollutants are photocatalytic and adsorption-based removal methods. This thesis focuses on the design and application of new hybrid materials aimed at enhancing the effectiveness of photocatalytic and adsorption-based treatment methods. In the first study, semiconductor nanomaterials such as ZnS, CdS, and PbS were synthesized using the hydrothermal synthesis method due to its low cost and simplicity, and the performance of each metal sulfide in the photocatalytic degradation of Methylene Blue (MB) was then investigated, and finally, the goal was to enhance their photocatalytic activities by modifying them with ZnO. Among the ZnS@ZnO, CdS@ZnO, and PbS@ZnO hybrid nanomaterials, the ZnS@ZnO hybrid nanocomposite was used in photocatalytic and adsorption-based removal studies due to its highest photocatalytic and adsorption-based removal activity. In the second study, experimental work was conducted on the VS2@Ti3C2 MXene hybrid nanocomposite obtained after the synthesis of VS2 (TMDC) and Ti3C2 MXene nanomaterials, which possess exceptional properties due to their two-dimensional (2D) structures, for both photocatalytic and adsorption-based pollutant removal. In the thesis, the aim is to develop more efficient and sustainable solutions for wastewater treatment by highlighting the synergy between both methods.