Yetenek yönetimi perspektifinde elde tutmayla algılanan ilişki yatırımının ilişkisi
The relationship of perceived relationship investment with retention from talent management perspective
- Tez No: 932527
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bir örgütün çalışanlarıyla ilişkiler geliştirmeye ve sürdürmeye yönelik çabaları, özverileri ve kaynakları ne ölçüde ayırdığına ilişkin çalışanlarda oluşan algı, algılanan ilişki yatırımı olarak tanımlanmaktadır. Algılanan ilişki yatırımı, çalışanların kendilerini değerli ve önemli hissetmeleri doğrultusunda elde tutma açısından da kritik bir unsurdur. Örgütün sergilemiş olduğu özveri ve çabaların sonucunda çalışanların memnuniyet ve bağlılık düzeylerinin etkilediği söylenebilmektedir. Öte yandan çalışanları elde tutma, bir örgütte yetenekli ve nitelikli çalışanları uzun vadeli bünyesinde bulundurma durumunu ifade etmektedir. Bu bağlamda bu çalışmada yetenek yönetimi bağlamında algılanan ilişki yatırımı ve elde tutma arasındaki ilişkinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama yöntemi kullanılarak yapılmış olup, veriler kamu bankası çalışanlarından anket yöntemiyle elde edilmiştir. 375 banka çalışanından elde edilen veriler SPSS programı yardımıyla güvenilirlik, normal dağılım, korelasyon, t testi, regresyon ve tanımlayıcı istatistikler analiz edilmiştir. Analiz sonrası elde edilen bulgularına göre yetenek yönetimi bağlamında algılanan ilişki yatırımı algısının, çalışanların örgütte kalma (elde tutma) niyetleri üzerindeki etkisi, istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bu bulgu, algılanan ilişki yatırımının çalışanların elde tutulması üzerinde pozitif etkiler yarattığını göstermektedir. Bu bağlamda çalışanların ilişki yatırımına yönelik algı düzeyleri olumlu yönde arttıkça elde tutmanın da arttığı görülmüştür. Yapılan t testi analizi sonuçlarına göre, sadece yeteneği elde tutma algısının cinsiyete göre farklılık gösterdiği, diğer sosyo-demografik değişkenlere göre farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Ayrıca algılanan ilişki yatırımı algısının da katılımcıların sosyo-demografik özelliklerine göre farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Bu çalışmanın bulgularından yola çıkarak çalışanların algılanan ilişki yatırımına bağlı olarak elde tutma uygulamalarına önem verilmesi ve elde tutma üzerindeki etkisinin önemi vurgulanmaya çalışılmıştır. Özellikle algılanan ilişki yatırımı düzeyi yüksek olan örgütlerde çalışanların, örgütte kalma isteklerinin daha fazla olacağı öne sürülebilir. Bu bağlamda örgütlerin insan kaynakları yönetiminde algılanan ilişki yatırımı stratejilerinin önceliklendirilmesi ve yetenek yönetimine daha fazla önem verilmesi, çalışanları elde tutmada kritik bir rol oynayabilecektir. Yetenek yönetimi kapsamında çalışanlarıyla güçlü ve olumlu ilişkiler geliştiren örgütlerin, çalışan bağlılığını artırmada önemli bir avantaj sağlayabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The perception formed among employees regarding the extent to which an organization allocates efforts, dedication, and resources to develop and maintain relationships with them is defined as perceived relationship investment. Perceived relationship investment is also a critical factor for retention, as it helps employees feel valued and important. It can be said that the dedication and efforts demonstrated by the organization influence employees' levels of satisfaction and commitment. On the other hand, retention refers to the long-term maintenance of talented and qualified employees within an organization. In this context, this study aims to analyze the relationship between perceived relationship investment and retention in the context of talent management. The research was conducted using the relational survey method, one of the quantitative research methods, and the data were collected from public bank employees through surveys. Data obtained from 375 bank employees were analyzed using the SPSS program through reliability, normal distribution, correlation, t-test, regression, and descriptive statistics. According to the findings obtained after the analysis, in the context of talent management, the perception of perceived relationship investment has a statistically significant and positive impact on employees' intention to stay (retention) in the organization. In this context, it was observed that as employees' perception levels increased positively, retention also improved. According to the results of the t-test analysis, it was determined that only the perception of talent retention differed by gender, while it did not vary according to other socio-demographic variables. Additionally, it was found that the perceived relationship investment perception did not differ based on the socio-demographic characteristics of the participants. Based on the findings of this study, it has been emphasized that retention practices should be prioritized in relation to employees' perceived relationship investment and that its impact on retention is significant. This finding indicates that perceived relationship investment has positive effects on employee retention. It can be suggested that in organizations where the level of perceived relationship investment is high, employees are more likely to have a stronger desire to remain in the organization. In this context, prioritizing perceived relationship investment strategies in human resource management and placing greater emphasis on talent management can play a critical role in employee retention. It has been concluded that organizations that develop strong and positive relationships with their employees within the scope of talent management can gain a significant advantage in enhancing employee commitment.