Avrupa Birliği mülteci politikası ve hukuku: Normatif bir yaklaşım
European Union refugee policy and law: A normative approach
  1. Tez No: 932554
  2. Yazar: SİNAN VEZİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ATATORUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Uluslararası değer ve normların doğduğu bölge olarak Avrupa Kıtası gösterilmektedir. Günümüzde refah düzeyi yüksek ülkelerin bir araya gelmesiyle oluşan Avrupa Birliği (AB), sahip olduğu norm ve değerlerin çekiciliği ile de sığınma taleplerine maruz kalmaktadır. Birliğin bu taleplere karşı oluşturduğu politika ve hukuk düzenlemeleri araştırmanın odak noktasıdır. Değerlendirme için Uluslararası İlişkilerin normatif kuramından yararlanılmıştır. Bireyin rızasına dayalı göç kavramından farklı olarak mültecilik olgusu ahlaki boyutuyla ele alınmalıdır. Bu bakımdan tez, sonuççuluk ve deontoloji felsefi temellerine dayanan toplulukçuluk ve kozmopolitanizm kuramları ışığında AB mülteci politikasını incelemektedir. Farklı kültürlere sahip Avrupa ülkelerinin mülteci politikası gibi ahlaki öneme sahip bir alanda uyumlu hareket edip etmedikleri araştırmanın odaklandığı sorulardan birisidir. Araştırma kapsamında AB vatandaşlığı gibi somut kozmopolitan bir değere sahip olan Birlik'in mülteci politikasında bu değeri gözetip gözetmediği sorgulanmaktadır. Öte yandan fayda temelli bir anlayış olan sonuççuluk izinden gidilerek toplulukçu politikaya ağırlık verilip verilmediği incelenmiştir. Araştırma, bir topluluğa ait öz değerleri merkeze alan toplulukçuluk yaklaşımı ile birey temelli kozmopolitan yaklaşım arasındaki çekişmenin politikaya olan etkisini analiz etmektedir. AB mülteci politikası ve ilgili hukuki düzenlemeler oluşturulurken kozmopolitan düşünce temel alınmıştır. Bu noktada tez kozmopolitan normların aşındırıldığını ve toplulukçu normlara ağırlık verilmek istendiğini öne sürmektedir. AB'nin ortak sığınma politikasında sığınma bir hak olarak görülmektedir. Ancak 2020 sonrası paradigma değişimi düzenleyici normların ağırlık kazanmasına neden olmuştur. Bu bakımdan AB mülteci hukukunda da ilkelerden değerlere geçiş hızlanmıştır. Söz konusu değerler özgürlük, demokrasi, eşitlik, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygı doğrudan mültecilerin durumuyla ilişkilidir. Öte yandan AB mülteci müktesebatı uluslararası hukuka uygun biçimde insan haklarına saygı çerçevesinde oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The European has historically been the site of the genesis of international values and norms. The present-day European Union (EU), a conglomerate of affluent nations, is subject to considerable asylum claims due to the allure of its norms and values. Thesis focuses on the policies and legal frameworks of the EU in response to these claims, utilizing the normative theory of International Relations for evaluation purposes. The study tries to analyze the EU's refugee policy in the context of communitarianism and cosmopolitanism theories, drawing upon the philosophical underpinnings of consequentialism and deontology. Whether the EU, espousing a distinct cosmopolitan value in the form of EU citizenship, genuinely upholds this principle in its refugee policy. The research analyses the impact of the conflict between the communitarian approach, which centers on the core values of a community, and the individual-based cosmopolitan approach on policy. The EU refugee policy and legal regulations are based on cosmopolitan thinking; however, the thesis argues that cosmopolitan norms have been eroded, and communitarian norms have emphasized the EU's common asylum policy. However, the paradigm shift that occurred after 2020 has resulted in a notable shift towards the prominence of regulatory norms. In this respect, there has been an acceleration in the transition from principles to values in the context of EU refugee law. The values of freedom, democracy, equality, the rule of law and respect for human rights are directly related to the situation of refugees and, the EU refugee acquis is based on international law.