Adli ve mülki makamlarca kolluk personeline verilen sözlü talimatların ispat sorunu
The problem of proving verbal instructions givento law enforcement personnel by judicial and civil authorities
- Tez No: 932555
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURSUN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İnsanlığın varoluşundan beri güvenlik konusu ihtiyaç duyulan temel hususlar arasında yerini almıştır. Günümüzde emniyet ve asayişin sağlanmasından sorumlu olan birlikler genel kolluk kuvvetleridir. Genel kolluk kuvvetleri ise Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı olarak belirlenmiştir. Görev anlamında ikili bir yapıya sahip olan kolluk kuvvetleri hem mülki hem de adli yönden sorumlulukları olan birimlerdir. Sorumluluklarının yerine getirilmesi konusunda icra ettikleri görevin mahiyetine göre; adli görevlerde adli makamların, mülki görevlerde ise mülki makamların emirleri altında görev yapmaktadırlar. Görevlerin icrası sırasında sürekli olarak adli ve mülki makamlardan talimat alarak görev yapan kolluk birimlerinin bu talimatları hangi usulle ne şekilde alarak yerine getirecekleri genel olarak belirlenmiş olsa da sözlü talimatın yazılı hale getirilmesi aşamasında yaşanabilecek problemler göz önüne alındığında yaşanabilecek problemlerin çözümüne yönelik bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu çalışmanın, yaşanabilecek problemlerin ortaya konulması, bu problemlere gelişen bilişim teknolojisi temelinde çözüm önerileri geliştirilmesi, bu çözüm önerilerinin hukuki boyutlarının irdelenmesi ve hukuki sakıncaları ortadan kaldıracak tekliflerin yapılması anlamında önem arz eden bir çalışma olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the existence of humanity, the issue of security has taken its place among the basic needs. Today, the units responsible for ensuring safety and security are general law enforcement forces. General law enforcement forces are determined as the General Directorate of Security, General Command of Gendarmerie and Coast Guard Command. Law enforcement forces, which have a dual structure in terms of duty, are units that have both civil and judicial responsibilities. According to the nature of the task they perform in fulfilling their responsibilities; They work under the orders of judicial authorities in judicial duties, and under the orders of civil authorities in civil duties. Although it has been generally determined how law enforcement units, which constantly receive instructions from judicial and civil authorities during the execution of their duties, will receive and carry out these instructions, there is no regulation to solve the problems that may arise when considering the problems that may occur in the process of putting verbal instructions into writing. It is considered that this study is important in terms of revealing the problems that may be experienced, developing solutions to these problems on the basis of developing information technology, examining the legal aspects of these solution suggestions and making proposals that will eliminate legal drawbacks.