İnsan kaynakları yönetimi uygulamalarının çalışanlar üzerindeki işveren markası algısı: Üretim sektörü örneği
Employer brand perception of human resources management practices on employees: The case of production sector
- Tez No: 932553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Globalleşmenin sonuçlarını yoğun bir şekilde hissettiğimiz günümüz koşullarında, örgütlerin rekabet edebilmesi, nitelikli işgücünü sağlamakla birlikte, işgücünü etkili, etkin ve verimli kullanılmasına bağlıdır. Nitelikli işgücünün beklentilerini karşılayacak örgütlerin tercih edileceği varsayımıyla, işveren markası devreye girmektedir. Nitelikli tüm çalışanların örgüte çekilmesi ve elde tutulması (işveren markası), insan kaynakları fonksiyonlarının nasıl yürütüldüğüne bağlı olabilir. Çünkü işveren markası bileşenleri ile insan kaynakları fonksiyonlarının süreç bileşenleri arasında benzerlikler söz konusudur. Bu bileşenler arasında eğitim olanakları, kariyer fırsatları, işgörenlerin psikolojik iyiliği, istihdam güvencesi, kurum kültürü, adayların örgüte çekilmesi, çalışma ortamı, ürün-hizmet markası, iş-özel hayat dengesi, işgörenlere olan sorumluluklar, ücret ve yan haklar yer almaktadır. Bu nedenle, iki farklı yönetim anlayışının birbirleriyle etkileşim içinde olması gerektiği sonucu çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, üretim sektöründe çalışan beyaz yaka ve mavi yaka işgörenlerin algıladıkları insan kaynakları yönetimi fonksiyonlarının/ uygulamalarının işveren marka algısı üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmada veriler, nicel bir yöntem olan anket tekniği ile toplanmıştır. Araştırma, çalışanların algıladıkları insan kaynakları yönetimi fonksiyonları ile işveren marka algısı arasındaki ilişkiyi değerlendirmiştir. Elde edilen bulgular, beyaz yaka grubunun en yüksek işveren marka algısına sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, en yüksek algılanan İKY uygulamaları da beyaz yaka grubunda tespit edilmiştir. Her iki değişkenle ilgili olarak medeni durum ve cinsiyet faktörlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Algılanan insan kaynakları yönetimi uygulamaları/fonksiyonları ile işveren marka algısı arasında orta derecede, pozitif yönlü ve anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma, araştırmacılara, İK profesyonellerine ve örgüt yöneticilerine işveren markasını güçlendirmede İK fonksiyonlarının etkililiği, yeri ve önemini göstermekte ve literatürdeki eksiklikleri gidermede önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's conditions where we feel the results of globalisation intensely, the ability of organisations to compete depends on the effective, efficient and productive use of the workforce as well as providing a qualified workforce. With the assumption that organisations that will meet the expectations of the qualified workforce will be preferred, employer branding comes into play. Attracting and retaining all qualified employees to the organisation (employer brand) may depend on how human resources functions are carried out. Because there are similarities between the components of employer branding and the process components of human resources functions. These components include training opportunities, career opportunities, psychological well-being of employees, employment security, corporate culture, attracting candidates to the organisation, working environment, product-service brand, work-life balance, responsibilities to employees, wages and benefits. Therefore, it is concluded that two different management approaches should interact with each other. The purpose of this study is to examine the effects of human resource management functions/practices perceived by white-collar and blue-collar employees working in the manufacturing sector on employer brand perception. In the study, the data were collected by questionnaire technique, which is a quantitative method. The study evaluated the relationship between human resource management functions perceived by employees and employer brand perception. The findings show that the white-collar group has the highest employer brand perception. In addition, the highest perceived HRM practices were also found in the white-collar group. Regarding both variables, no significant difference was found according to marital status and gender factors. A moderate, positive and significant relationship was found between perceived HRM practices/functions and employer brand perception. This study provides an important contribution to researchers, HR professionals and organisational managers by showing the effectiveness, place and importance of HR functions in strengthening the employer brand and filling the gaps in the literature.