Örgütsel desteğin iş yeri mutluluğu ve iş becerikliliği üzerindeki etkisinde minnettarlığın rolü
The role of gratitude in the effect of organizational support on workplace happiness and job crafting
- Tez No: 932556
- Danışmanlar: PROF. DR. GAYE ATİLLA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu araştırma, örgütsel desteğin iş yeri mutluluğu ve iş becerikliliği üzerindeki etkisinde minnettarlığın aracı rolünü ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Araştırma kapsamında örgütsel desteğin, iş yeri mutluluğu ve iş becerikliliği üzerindeki doğrudan etkisinin yanında minnettarlık aracılığıyla oluşturulan dolaylı etki irdelenmiştir. Bu dolaylı ilişkide minnettarlığın aracı rolünün yapısal eşitlik modeliyle ortaya konması hedeflenmiştir. Araştırma verileri Türkiye'de kamu ve özel sektörlerde görev yapmakta olan beyaz yakalı çalışanlardan anket tekniğiyle toplanmıştır. Araştırmanın örneklemi Türkiye'de aktif olarak çalışma hayatına devam eden 385 beyaz yakalı çalışandan meydana gelmiştir. Araştırma hipotezleri, oluşturulan model üzerinde yapısal eşitlik modellemeleri ile test edilmiştir. Elde edilen araştırma bulguları; örgütsel destek, iş yeri mutluluğu, iş becerikliliği ve minnettarlık arasında pozitif ilişkiler olduğunu göstermiştir. Bulgular, örgütsel desteğin iş yeri mutluluğu, iş becerikliliği ve minnettarlığı pozitif yönde ve anlamlı olarak etkilediğini, ayrıca minnettarlığın iş yeri mutluluğu ve iş becerikliliği üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisinin olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte örgütsel desteğin iş yeri mutluluğu ve iş becerikliliği üzerindeki etkisinde minnettarlığın aracı rolü olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to reveal the mediating role of gratitude in the effect of organizational support on workplace happiness and job crafting. In addition to the direct effect of organizational support on workplace happiness and job crafting, the indirect effect created through gratitude was examined within the scope of the research. The aim was to reveal the mediating role of gratitude in this indirect relationship with the structural equation model. The research data were collected from white-collar employees working in the public and private sectors in Turkey using a survey technique. The sample of the research consisted of 385 white-collar employees who actively continue their working lives in Turkey. The research hypotheses were tested with structural equation modeling on the created model. The research findings obtained showed that there are positive relationships between organizational support, workplace happiness, job crafting and gratitude. The findings showed that organizational support positively and significantly affects workplace happiness, job crafting and gratitude, and gratitude has a significant and positive effect on workplace happiness and job crafting. In addition, gratitude has been shown to mediate the effect of organizational support on workplace happiness and job crafting.