Aristoteles ve John Stuart Mıll'in mantığında ifade ve tartışma özgürlüğü problemi
The problem of freedom of expression and debate in the logic of Aristotle and John Stuart Mill
- Tez No: 932561
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ALTUNYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Özgürlük, tarih boyunca hep arzu edilen, ulaşılmak istenen bir değer olmuştur. İçerisinde birçok farklı türe ayrılsa da üzerinde en çok durulanı, bireysel ve toplumsal faydası dolayısıyla ifade etme ve tartışma özgürlüğüdür. Tezimiz, ifade etme ve tartışma özgürlüğünün, hakikatin açığa çıkartılması noktasındaki katkısı üzerinedir. Çünkü ifade etme ve tartışma özgürlüğü ile düşüncelerin retoriksel olarak ifade edilip, diyalektik bir yöntemle karşı karşıya getirilmesi özellikle sosyal bilimler alanında doğru bilgi elde etme yöntemidir. Hem Aristoteles hem de John Stuart Mill özgür bir toplumsal yönetim biçimi altında, ifade etme ve tartışma özgürlüğü ile hakikatin bilgisinin elde edilebileceğini savunmuşlardır. Onlar kurdukları mantık sisteminde, mutlak kesinliği olan, değişmez nitelikte bir hakikatin bilgisini ortaya koymaya çalışsalar da, özellikle toplumsal ilişkiler, politika, ahlâk gibi konu başlıklarında, her ikisi açısından da bu arzu edilen mutlaklığa ulaşmak pek mümkün olmamıştır. Çünkü sosyal bilimler olarak ifade edilen alanlarda Aristoteles ve John Stuart Mill'in de kabul ettiği gibi, hakikat olarak ifade edilen düşüncelere karşı, muhalif pek çok görüşün ileri sürülmesi söz konusu olabilmektedir. Dolayısıyla bu noktada muhaliflerin görüşlerinin diyalektik bir tartışma ve retorik ile değiştirilip, hakikatin belirlenebilmesi ve bu hakikat üzerinde uzlaşının sağlanabilmesi ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bu ihtiyacın farkına varan her iki düşünürümüz de, ifade etme ve tartışma özgürlüğü içerisinde diyalektik ve retorik sanatlarını özellikle sosyal bilimlerde hakikati ifade eden bilginin elde edilebilmesi açısından bir yöntem olarak değerlendirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Freedom has always been a desired and desired value throughout history. Although it is divided into many different types, the most emphasized one is the freedom of expression and discussion due to its individual and social benefits. Our thesis is about the contribution of freedom of expression and discussion to the disclosure of truth. Because the freedom of expression and discussion and the rhetorical expression of thoughts and the confrontation of them with a dialectical method are methods of obtaining correct information, especially in the field of social sciences. Both Aristotle and John Stuart Mill argued that knowledge of the truth can be obtained with freedom of expression and discussion under a free social governance system. Although they tried to reveal the knowledge of an absolute certainty and unchangeable truth in the logical system they established, it was not possible to reach this desired absoluteness, especially in topics such as social relations, politics and morality. Because, as Aristotle and John Stuart Mill also accepted, in the fields referred to as social sciences, many opposing views can be put forward against the thoughts expressed as truth. Therefore, at this point, the need arises to change the views of the opponents with a dialectical discussion and rhetoric, to determine the truth and to reach a consensus on this truth. Both of our thinkers, who realized this need, evaluated the arts of dialectics and rhetoric as a method for obtaining knowledge that expresses the truth, especially in social sciences, within the freedom of expression and discussion.