Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ndeki madeni takılar
Metallic ornaments in Anatolia Civilizations Museum
  1. Tez No: 354687
  2. Yazar: NESRİN SEZGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL BÜYÜKYAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu araştırmanın amacı Ankara İli Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ndeki madeni takılardan 100 adeti incelenerek teknik, materyal ve motif özelliklerini belirlemek ve bu alanda çalışma yapacak araştırmacılara bilimsel katkıda bulunmak ve geçmişten gelen takılarımızı modern zamana uyarlayarak geçmişin izlerini takılarda yaşatmaktır. Bu araştırmada; Ankara ilinin coğrafi konumu ve tarihçesi, Anadolu medeniyetleri müzesi, el sanatlarının tanımı ve sınıflandırılması, takı ve kuyumculuk sanatı, takı yapımında kullanılan madenler, araçlar, teknikler ve dönem bilgileri hakkında bilgiler verilmiştir. Araştırmada müzede yer alan madeni takıların en fazla İ.M. 3.yüzyıl'da olduğu görülmektedir.Araştırma sonucunda incelenen takılarda en fazla altın madenin kullanıldığı görülmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda altının maden olarak geçmişte de önemli olduğunu söylemek mümkündür. Araştırmada elde edilen bilgilere göre, incelenen takılarda en fazla dövme tekniği kullanıldığı görülmektedir. Dövme tekniğinin bilinen en eski tekniklerden biri olduğu hem kaynaklarda hem de incelenen takılarda görülmektedir. Araştırmada elde edilen bilgilere göre, incelenen 100 adet madeni takıların çoğunluğunda motif kullanılmadığı görülmektedir. Motif kullanılmış olan takılarda ise bitkisel ve geometrik motiflerin yoğun olarak kullanıldığı görülmektedir. Anadolu Medeniyetleri Müzesinde yapılan araştırmada elde edilen bilgilere göre, incelenen 100 adet madeni takıların çoğunun küpe takısının olduğu görülmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda küpe takısının yaygın olarak kullanıldığını söylemek mümkündür. Araştırmada elde edilen bulgulara dayanarak, araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmiştir. Anahtar Kelimler: Anadolu Medeniyetler Müzesi, Madeni takılar, El sanatları
Özet (Çeviri)
The aim of this research is investigating 100 metallic ornaments in Anatolia Civilizations Museum, identifying technical, material and pattern features of them, aiding people who want to study in this field and perpetuating trace of the past in future ornaments by adapting the ornaments coming from the past to the future. In this research; the information about geographical location and history of the Ankara city, Anatolia Civilizations museum, definition and history of handcrafts, jeweler art and ornament, the metals used in ornaments, the tools used in ornaments, the technics used in ornaments and epoch information of the metallic ornaments in Anatolia Civilizations Museum is given. From the research, the investigated products from the B.C. 3. y.y are the most common metallic ornaments as observed in the museum. According to information obtained from the research, the gold metallic is mostly used inside the investigated products. According to information obtained from the research, it is seen that the most of the investigated products are processed using forging technique. It can be seen from both sources and investigated ornaments that the forging technique has been one of the oldest techniques. According to information obtained from the research, the investigated 100 products are mostly without pattern features. In some ornaments, both two types of patterns are seen to be used.According to information obtained from the research at the Anatolian Civilizations Museum, the earing ornament is the mostly found ornament inside the 100 investigated products. According to evidence obtained from the research, the suggestions from the research are featured. Key Words : Anatolia Civilization Museum, Metallic ornaments, Handcrafts