İnovasyon ve ekonomik büyüme ilişkisi: OECD ülkeleri örneği
The relationship between innovation and economic growth: the case of OECD countries
  1. Tez No: 932573
  2. Yazar: ŞEYMA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEŞİM DİNDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
İnovasyon çağdaş ekonomilerin itici gücü olarak kabul edilmekte ve sürdürülebilir ekonomik büyümenin sağlanmasında temel bir rol üstlenmektedir. Küreselleşme sürecinin hızlanması ve teknolojik ilerlemelerin toplumların her alanına nüfuz etmesiyle, inovasyonun ekonomik büyüme üzerindeki etkileri daha önce hiç olmadığı kadar belirgin hale gelmiştir. İnovasyon, yalnızca yeni ürün ve hizmetlerin geliştirilmesiyle sınırlı kalmayıp; iş süreçleri, üretim yöntemleri, dağıtım kanalları ve organizasyonel yapılar gibi birçok alanda köklü dönüşümleri tetikleyen stratejik bir araç olarak değerlendirilmektedir. Bu dönüşüm, ülkelerin üretkenliklerini artırmakta, ekonomik büyümeyi desteklemekte ve küresel piyasalarda rekabet avantajı sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı inovasyon ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi 2011-2021 dönem aralığı için OECD ülkeleri özelinde panel VAR analiz yöntemiyle incelemektir. Çalışmada, ekonomik büyüme göstergesi olarak kişi başına düşen reel Gayrisafi Yurtiçi Hasıla, inovasyon göstergesi olarak ise ilgili literatürden farklı olarak Küresel İnovasyon Endeksi alt bileşenleri kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre OECD ülkelerinde kurumlar, altyapı ve ticari gelişmişlik inovasyon alt bileşenleri büyümenin nedeni olduğu gibi, kişi başına düşen reel GSYH da tüm inovasyon girdi alt bileşenlerinin nedenidir.
Özet (Çeviri)
Innovation is accepted as the driving force of modern economies and plays a fundamental role in ensuring sustainable economic growth. With the acceleration of the globalization process and the penetration of technological advances into every aspect of society, the effects of innovation on economic growth have become more evident than ever before. Innovation is not limited to developing new products and services; it is considered a strategic tool that triggers radical transformations in many areas, such as business processes, production methods, distribution channels, and organizational structures. This transformation increases countries' productivity, supports economic growth, and provides a competitive advantage in global markets. The aim of the study is to examine the relationship between innovation and economic growth, specifically for the OECD countries for the 2011-2021 period, using the panel VAR analysis method. Real Gross Domestic Product per capita was used as the economic growth indicator, and the Global Innovation Index sub-components were used as the innovation indicator in the study, unlike the relevant literature. According to the findings obtained from the study, while institutions, infrastructure, and commercial development are the causes of growth in OECD countries, real GDP per capita is the cause of all innovation input sub-components.