Master yüzücülerde perküsif terapi uygulaması ile ısınmanın esneklik kas kuvveti ve yüzme performansı üzerine akut etkisinin incelenmesi
Investigation of the acute effects of warming up with percussive therapy on flexibility muscle strength and swimming performance in master swimmers
  1. Tez No: 932572
  2. Yazar: PAYE SEDA GÖKCELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı; master yüzücülerde ısınmada perküsif terapi uygulamasının esneklik, kas kuvveti ve yüzme performansı üzerine akut etkisini araştırmaktır. Çalışmaya Yüzme İdman Yurdu Spor Kulübü'nden 35-50 yaş aralığında 72 master yüzücü dahil edildi. Çalışmada katılımcılar randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Geleneksel ısınma yaptırılan grup Kontrol Grubu; perküsif terapi ile ısınma yaptırılan grup Müdahale Grubu olarak adlandırıldı. Çalışmaya başlamadan önce katılımcıların kl3n3k ve demograf3k b3lg3ler3 kayded3ld3. Esneklik verileri otur-uzan testi ve kalça fleksiyon-ekstansiyon, omuz fleksiyon ekstansiyon, diz fleksiyon eklem hareket açıklığı dereceleri universal gonyometre yardımı ile, kas kuvveti kaba kavrama kuvveti, dikey sıçrama ve sağlık topu fırlatma testleri ile, yüzme performansı, 50 m yüzme performansı testi ile ve algılanan zorluk derecesi BORG skalası ile değerlendirildi. Aynı testler ertesi gün kontrol grubu ve müdahale grubu ısınmaları sonunda tekrar uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the acute effects of percussive therapy during warm-up on flexibility, muscle strength, and swimming performance in master swimmers. Seventy-two master swimmers aged 35-50 from the Swimming Training Club were included in the study. Participants were randomly divided into two groups: the group performing traditional warm-up was named the Control Group, while the group performing warm-up with percussive therapy was named the Intervention Group. Before the study began, participants' clinical and demographic information was recorded. Flexibility data were assessed using the sit-and-reach test and joint range of motion measurements for hip flexion-extension, shoulder flexion-extension, and knee flexion degrees with the help of a universal goniometer. Muscle strength was evaluated with grip strength, vertical jump, and medicine ball throw tests. Swimming performance was assessed with the 50 m swimming performance test, and perceived exertion was measured using the BORG scale. The same tests were applied again the next day after the warm-ups of both the control and intervention groups.