Dijital çağ yönetişimi bağlamında kent bilgi sistemleri: Trabzon Büyükşehir Belediyesi örneği
Urban information systems in the context of digital era governance: The case of Trabzon Metropolitan Municipalit
  1. Tez No: 932574
  2. Yazar: YAŞAR ORÇUN KÜÇÜKYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA ERSAVAŞ KAVANOZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bilgi teknolojilerinin kamu yönetiminde kullanımının artışı ile birlikte kamu yönetiminin iş görme biçimi olan kamusal hizmet sunumu büyük oranda değişikliğe uğramıştır. Kamu yönetiminde farklı paradigmaların kamusal hizmet sunumu üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, yeni kamu işletmeciliğinden dijital çağ yönetişimine kadar birçok paradigmanın aktif bir biçimde kullanıldığı görülmektedir. Kent bilgi sistemleri, kentsel mekân içerisinde kamusal hizmet sunumunda kullanılan başat öznelerden biridir. Dijital çağ yönetişiminin I. dalgasında gündeme gelen dijitalleşme faktörü, kamusal hizmet sunumunun ve bu sunumda rol alan aktörlerin geleneksel yöntemler aksine dijital odaklı bir yapı çerçevesinde organize olması gerektiğini savunmaktadır. Nitekim 2010 yılından sonra ortaya çıkan II. dalga dijital çağ yönetişimi ile günümüzde aktif bir biçimde kullandığımız bir dizi uygulama kamusal hizmet faaliyetlerini büyük oranda reorganizasyona uğratmıştır. Coğrafi bilgi sistemlerinin bir alt dalı olan kent bilgi sistemleri bu kapsamda kentlerde aktif bir biçimde kullanılmaktadır. Bu kapsamda tez çalışmasının amacı; kent bilgi sistemlerinin kamusal hizmet sunumu üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu amaç ekseninde tezin birinci bölümü dijital çağ yönetişimi kuramı üzerine temellendirilmiştir. Tezin ikinci bölümünde kent bilgi sistemleri ilgili kuram kapsamında değerlendirilmiş, üçüncü bölümde ise Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kent Bilgi Sistemi üzerine bir alan araştırması yapılmıştır. Bu alan araştırması çerçevesinde katılımcılar ile bir nitel araştırma yöntemi olan yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiş, katılımcılardan elde edilen veriler MAXQDA nitel analiz programı kapsamında işlenerek çeşitli tematik alanlar oluşturulmuştur. Oluşturulan bu tematik alanlardan hareketle kent bilgi sistemlerinin; kamusal hizmet sunumunda hız ve zaman bakımından avantaj sağladığı, hizmet kalitesinde artış sağladığı, kentsel mekânsal planlamanın etkinliğini artırdığı, kent yöneticilerinin özellikle yer seçim kararları üzerinde etkili olduğu, sahip olduğu araçlar ile halkın gündelik ihtiyaçlarına cevap verebildiği ve yerel yönetim birimi için ekonomik bir modeli beraberinde getirdiği bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increasing use of information technologies in public administration, the way public administration works, namely public service delivery, has undergone significant changes. When the impact of different paradigms on public service delivery in public administration is considered, it is seen that many paradigms, from new public management to digital era governance, are actively used. Urban information systems are one of the leading subjects used in public service delivery within urban space. The digitalization factor, which came to the fore in the first wave of digital era governance, argues that public service delivery and the actors involved in this delivery should be organized within a digital-focused structure, unlike traditional methods. Indeed, with the second wave of digital era governance that emerged after 2010, a number of applications that we actively use today have largely reorganized public service activities. Urban information systems, a sub-branch of geographic information systems, are actively used in cities within this scope. In this context, the aim of the thesis is to reveal the impact of urban information systems on public service delivery. In line with this aim, the first part of the thesis is based on the theory of digital era governance. In the second part of the thesis, urban information systems were evaluated within the scope of the relevant theory, and in the third part, a field study was conducted on the Trabzon Metropolitan Municipality Urban Information System. Within the scope of this field study, semi-structured interviews, which are a qualitative research method, were conducted with the participants, and the data obtained from the participants were processed within the scope of the MAXQDA qualitative analysis program to create various thematic areas. Based on these thematic areas, it was found that urban information systems provide advantages in terms of speed and time in public service delivery, increase service quality, increase the effectiveness of urban spatial planning, are especially effective on location selection decisions of city administrators, can respond to the daily needs of the public with the tools they have, and bring an economic model for the local government unit.