Kronik böbrek hastalığı olanlarda serum proprotein konvertaz subtilisin/ keksin tip 9 düzeyinin endotel disfonksiyonu ve subklinik ateroskleroz ile ilişkisi
The relationship between serum proprotein convertase subtilisin/kexin type 9 levels and endothelial dysfunction and subclinical atherosclerosis in patients with chronic kidney disease
- Tez No: 932606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ESER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmada, serum PCSK9 değerlerinin kronik böbrek hastalığı olanlarda subklinik ateroskleroz ve endotel disfonksiyonu ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve yöntem: Bu klinik kesitsel çalışmaya 20 yaş üstü toplam 127 katılımcı hemodiyaliz tedavisi uygulanan (HD) (n=30), sürekli periton diyaliz tedavisi uygulanan (PD) (n=36), evre 3-4 KBH (n=31), KBH olmayan kontrol grubu (n=30) katılımcı] dahil edildi. Ekokardiyografi ile ED için akış aracılı dilatasyon (FMD), sol ventrikül diyastolik disfonksiyonu (SVDD) için endotelyal deselerasyon zamanı (EDT) ve subklinik ateroskleroz ölçümü için karotis intima media kalınlığı (KİMK) bakıldı. Eş zamanlı PCSK9 ölçümleri için kan örnekleri alındı. Bulgular: Araştırmaya katılan 122 katılımcının 30'u (%24,5) kontrol gurubu, 31'i (25,4) evre 3-4 kbh hastaları grubu, 31'i (25,4) periton diyalizi grubu, 30'u (%24,5) hemodiyaliz hastaları grubu oluşturmaktaydı. Araştırma grupları arasında FMD BASE ve FMD HİPEREMİ arasında anlamlı fark saptanmasa da; FMD oran anlamlı olarak bulundu (P değerleri sırası ile; 0,552; 0,435; 0,001). KİMK gruplar arasında anlamlı fark bulundu (ikiside 0
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the relationship between serum PCSK9 values and subclinical atherosclerosis and endothelial dysfunction in patients with chronic kidney disease. Materials and methods: A total of 127 participants over the age of 20 those receiving hemodialysis (HD) (n=30), those receiving continuous peritoneal dialysis (PD) (n=36), stage 3-4 CKD (n=31), and non-CKD control group (n=30) participants] were included in this clinical cross-sectional study. Flow-mediated dilatation (FMD) for ED, endothelial deceleration time (EDT) for left ventricular diastolic dysfunction (LVDD), and carotid intima media thickness (CIMT) for subclinical atherosclerosis were measured by echocardiography. Blood samples were taken for simultaneous PCSK9 measurements. Results: Of the 122 participants who participated in the study, 30 (24.5%) were in the control group, 31 (25.4) in the stage 3-4 CKD patient group, 31 (25.4) in the peritoneal dialysis group, and 30 (24.5%) in the hemodialysis patient group. Although no significant difference was found between the study groups in FMD BASE and FMD HYPEREMIA; FMD ratio was found to be significant (P values, respectively; 0.552; 0.435; 0.001). A significant difference was found between the CIMT groups (both 0