Behçet hastalarında el fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Assessment of hand functions in patients with Behcet disease
- Tez No: 932615
- Danışmanlar: PROF. DR. PELİN OKTAYOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Behçet hastalığı, kronik seyirli, sistemik vaskülitler arasında yer alan ve birçok organ sistemini etkileyen bir hastalıktır. El fonksiyonları bireylerin günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlığını sürdürebilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, Behçet hastalarında el fonksiyonlarının ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesi ve ince motor becerilerdeki kayıpların olup olmadığının araştırılması amacıyla planlanmıştır. Gereçler ve yöntemler: Çalışmaya, Mart 2024 - Kasım 2024 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniği'ne başvuran ve Uluslararası Behçet Hastalığı Çalışma Grubu kriterlerine göre tanı almış 40 Behçet hastası ile 41 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu dahil edilmiştir. El fonksiyonları Duruöz El İndeksi (DHI), Purdue Pegboard testi ve el kavrama gücü ölçümleri ile değerlendirilmiştir. Kavrama gücü değerlendirmesi için SAEHAN el dinamometresi ve pinçmetresi kullanılmış, ölçümler dominant ve nondominant eller için yapılmıştır. Hastalık aktivitesi Behçet Hastalığı Güncel Aktivite Formu (BDCAF) ile, yaşam kalitesi Sağlık Değerlendirme Anketi (HAQ) ile değerlendirilmiştir. Ağrı şiddeti, Visüel Analog Skala (VAS) ile ölçülmüştür. Gruplar arasındaki farklılıklar ve el fonksiyon kaybı ile hastalık süresi arasındaki ilişkiler istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Behçet's disease is a chronic, systemic vasculitis that affects multiple organ systems. Hand functions are crucial for individuals to maintain independence in daily activities. This study was designed to comprehensively assess hand functions in Behçet's patients and to investigate whether there is a loss of fine motor skills. Materials and Methods: The study included 40 Behçet's patients diagnosed according to the International Study Group for Behçet's Disease criteria and 41 healthy individuals as a control group, who presented to the Physical Medicine and Rehabilitation Outpatient Clinic of Dicle University Faculty of Medicine between March 2024 and November 2024. Hand functions were evaluated using the Duruöz Hand Index (DHI), Purdue Pegboard Test, and grip strength measurements. Hand grip strength was assessed using a SAEHAN hand dynamometer and pinch meter, with measurements taken for both dominant and non-dominant hands. Disease activity was assessed with the Behçet's Disease Current Activity Form (BDCAF), and quality of life was evaluated using the Health Assessment Questionnaire (HAQ). Pain intensity was measured using the Visual Analog Scale (VAS). Statistical analyses were performed to compare differences between groups and to examine the relationship between disease duration and hand function loss.